کد خبر: ۱۶۷۴۶۰
۹:۴ - ۱۴۰۰/۲/۸

جزییات بسته ۳+۷ بورس و اهمیت حمایت مجلس و قوه قضاییه / خوش بین به آینده
رییس سازمان بورس تشریح کرد:

جزییات بسته ۳+۷ بورس و اهمیت حمایت مجلس و قوه قضاییه / خوش بین به آینده

رییس سازمان بورس ضمن تشریح جزئیات بسته پیشنهادی ۷+۳ گفت: سرمایه گذاری بلندمدت در بازار سرمایه همواره بازدهی مناسبی دارد و با حمایت مجلس و رویکرد قوه قضاییه جایگاه فعلی ارتقا می یابد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدعلی دهقان دهنوی درخصوص جزییات بسته پیشنهادی ۳+۷ بازار سرمایه در برنامه تیتر امشب اعلام کرد: سه بند از بسته ۳+۷ آماده اجرا است و اجرای هفت بند دیگر به قانون گذاری نیاز دارد بنابراین منوط به تصویب در شورای عالی هماهنگی اقتصاد است. اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت ۵ ساله برای سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام از امروز بصورت مصوبه در بازار سرمایه اجرایی می شود.

البته پیشتر بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار پرداخت شد اما با توجه به اینکه منابع این صندوق ارزی است و باید توسط بانک مرکزی به ریال تبدیل شود و سپس در اختیار صندوق تثبیت بازار قرار بگیرد به شکل کامل اجرا نشد. اما خوشبختانه تغییر منابع از ارز به ریال در دولت تصویب شد و با مساعدت رییس بانک مرکزی به زودی ۲۰۰ میلیون دلار معادل  ۵ هزار میلیارد تومان منابع جدید به بازار سرمایه تزریق می شود. برای صندوق تثبیت بازار کار ویژه های متعددی پیش بینی شده و طبق اساسنامه، وظیفه اصلی آن تثبیت بازار است و در زمان افت شاخص به ثبات بازار کمک می کند. 

رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه در استفاده از تسهیلات بانکی برای خرید سهام از دیگر بند های این بسته است. شرکت های سرمایه گذاری با سرمایه گذاری در شرکت های مختلف برای تولید و اشتغال ظرفیت جدید ایجاد می کنند. در مواقع رونق بازار سرمایه، نهادهای مالی می توانند منابع مورد نیاز را از طریق عرضه اولیه یا با فروش سهام شناور تامین کنند اما در مواقعی که جریان بازار معکوس است باید از سهام شرکت های زیرمجموعه حمایت کنند.

طبق مقررات نظارتی بانک مرکزی، بانک ها از اعطای تسهیلات به نهاد های مالی منع شده بودند و عملا این مسیر بسته بود. امروز این موضوع مصوب و مقرر شد با همکاری بانک مرکزی ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه در استفاده از تسهیلات بانکی برای خرید سهام لغو شود و از این پس نهادهای مالی می توانند برای سرمایه گذاری در سهام شرکت های زیر مجموعه یا سایر شرکت ها از تسهیلات بانکی استفاده کنند.

اعطای اقامت ۵ ساله به سرمایه گذاران خارجی را از دیگر موارد این بسته است که از گذشته وجود داشت اما خرید سهام جز مصادیق آن نبود که از امروز سرمایه گذاری در بازار سرمایه و خرید سهام نیز در این فهرست قرار گرفت. اکنون بیش از ۳۶۰۰ کد سهامدار خارجی در بازار سرمایه صادر شده که با این قانون میتوان منابع قابل توجهی از این گروه جذب کرد.

حمایت دولت از بازارسرمایه جدی است

یکی از پیشنهادها این بود که ۸۰ درصد از درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال  ۱۴۰۰  در حساب صندوق تثبیت وارد شود. به هر معامله ای در بازار نیم درصد مالیات تعلق می گیرد و از فروشنده اخذ می شود. مجموع مالیات معاملات بازار سرمایه طی یک سال مبلغ قابل توجهی است و پیشنهاد شد تا ۸۰ درصد مالیات هر نقل و انتقال به جای واریز به خزانه به صندوق تثبیت بازار به عنوان آورده دولت واریز شود و صندوق می تواند به اتکای این منابع به بخشی از برنامه های تثبیت بازار کمک کند.

به منظور ترغیب شرکت های فعال در بازار سرمایه پیشنهاد شد چنانچه سود انباشته شرکت ها صرف افزایش سرمایه شود به همان اندازه از مالیات معاف شوند. هدف از این بند این است که شرکت ها سود انباشته را در پروژه های جدید سرمایه گذاری کنند. شرکت ها به هر میزانی که منابع بیشتری به طرح های توسعه ای تزریق کنند و ظرفیت های تولیدی را افزایش دهند، سهام آنها ارزنده تر می شود. این بند انگیزه بیشتری برای افزایش سرمایه ایجاد می کند.

در پیشنهاد دیگر، شرکت هایی که با هدف حمایت از بازار نسبت به خرید سهام یا زیر مجوعه اقدام کنند تا ۵۰ درصد مبلغی که صرف خرید سهام کردند به عنوان امهال مالیاتی به مدت یک سال برای آنها منظور شود. این بند نیز یک مشوق مالیاتی است. به رغم نقش مهم مالیات در بودجه و اقتصاد به عنوان یک درآمد پایدار، سه بند از این بسته مشوق مالیاتی است. این موضوع نشان دهنده اهمیت و جایگاه بورس و پیامی به خانواده بازار سرمایه است که مجموعه دولت در حمایت از بازار سرمایه جدی است. تصویب سه مورد معافیت مالیاتی نشان می دهد دولت از درآمد پایدار گذشته است.

تقویت تقاضا با حضور بازارگردانان و بانک ها

شرکت ها به نوعی در بازار سرمایه باید حالت قبض و بسط داشته باشند. در شرایطی که طرف عرضه بازار بیش از تقاضا است شرکت ها می توانند سهام یا سهام زیر مجموعه ها را خریداری کنند. این امر محتاج به منابع مالی است. بازارگردان ها هم طی دو ماه گذشته در تنگنای مالی بودند و نمی توانستند عملیات بازراگردانی را به درستی اجرا کنند. با بند تعویق یک ساله مالیات عملیات بازارگردانی تقویت و تعادل و توازن در بازار برقرار می شود.

در بند دیگری پیشنهاد شد بانک ها و موسسات اعتباری در صورت خرید سهام به مدت سه سال از ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید معاف شوند. قانون رفع موانع تولید در زمانی مصوب شد که انتقاد جدی به بنگاه داری بانک ها وجود داشت. قانون گذار در آن شرایط تصمیم گرفت تا عایدی بانک ها در صورتی که مرتبط با فعالیت بانکی نیست مشمول مالیات شود تا انگیزه ای برای نگه داری اموال و دارایی و سهام مازاد نداشته باشد. اما در شرایط امروز باید برای حمایت از بازارسرمایه و تقویت طرف تقاضا از منابع بانک ها استفاده شود.

سرمایه گذاری در بازار سرمایه برای بانک ها مطلوب است و تمایل دارند در این بازار حضور داشته باشند و این ساز و کار نیز وجود دارد که بانک ها بدون ورود به بنگاه داری در بورس فعالیت کنند. در این بند پیشنهاد شد در صورتی که بانک ها سهامی بخرند که در مدیریت شرکت ها تاثیری نداشته باشد مشمول قانون رفع موانع تولید نباشند.

طبق اساسنامه، صندوق توسعه ملی می تواند در بازارهای پولی و مالی خارجی سرمایه گذاری کند. این صندوق باید در زمینه هایی سرمایه گذاری کند که افزایش تولید و اشتغال به همراه داشته باشد و هم ارزش دارایی های صندوق برای نسل های آتی حفظ شود. از آنجا که همواره بازدهی بازار سرمایه در بلند مدت نسبت به بازار های دیگر بیشتر است بنابراین صندوق توسعه ملی هم می تواند در این بازار ارزش دارایی را حفظ کند و پیشنهاد شد کلمه داخلی به بند اساس نامه صندوق توسعه ملی مبنی بر سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی اضافه شود. این پیشنهاد توسط سران قوا بررسی می شود و در صورت موافقت منابع مناسبی برای توسعه به بازار سرمایه وارد می شود.

انتشار اوراق با تضمین دولتی

در بند دیگری پیشنهاد شده صندوق توسعه و صندوق تثبیت بازار اجازه داشته باشند تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان با ضمانت دولت اوراق بدهی منتشر کند. منابع صندوق توسعه بازار از محل ۳۰ درصد کارمزدهای ارکان بازار تامین می شود و یک درصد صندوق توسعه ملی در اختیار صندوق تثبیت بازار است و با تصویب بند تخصیص ۸۰ درصد مالیات معاملات به این صندوق، جریان مستمر منابع به آن وارد می شود.

پیش بینی می شود تا آخر سال بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع وارد این دو صندوق شود اما این منابع در حال حاضر نقد نیست و راه کار این است که به پشتوانه جریان مستمر ورود منابع به این صندوق ها، اوراق منتشر کرد. دولت پذیرفت انتشار این اوراق را تضمین کند و این دو صندوق تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کنند. با تضمین دولت بانک ها و صندوق های سرمایه گذاری مشتری این اوراق خواهند بود.

حمایت از خریداران واحدهای صندوق های دولتی

جبران زیان سهامداران دارا یکم و پالایش یکم نیز در بسته پیشنهادی ۳+۷ پیش بینی شده است. سال گذشته دو صندوق قابل معامله دولتی در بازار سرمایه عرضه شد. شرایط در زمان عرضه دارا یکم مناسب بود و زیانی متوجه سهامدارانی که در زمان عرضه اولیه این سهام را خریداری کردند، نیست. اما در زمان عرضه پالایش یکم شرایط بازار تغییر کرد. قیمت ها کاهشی شد و خریداران این صندوق زیان کردند. مردم انتظار ندارند در معامله با دولت زیان نکنند. از همین رو از دولت درخواست شد تا از این صندوق حمایت کند و پیشنهاد شد به کسانی که در زمان عرضه اولیه واحدهای این صندوق ها را خریداری کردند به ازای میزان زیان، با ارزش روز واحد های سرمایه گذاری اهدا شود.

در بلند مدت بازار سرمایه پیشتاز بازارها است

وضعیت بازار سرمایه تابع شرایط مختلفی است اتفاقات کلان اقتصادی، انتظارات فعالان اقتصادی، بازارهای جهانی و دیگر موارد مشابه از جمله مسایلی است که در قیمت سهام تاثیر گذار است. اما تجربه نشان داده سرمایه گذاری بلند مدت در بازار سرمایه همواره بازدهی مناسبی دارد. اگر سهامداران با دید بلندمدت در بازار سرمایه حضور داشته باشند، زیانی متوجه آنها نیست. سرمایه گذاران نباید با دارایی های اولیه به بازار سرمایه وارد شوند و حتما باید با دارایی مازاد و پس انداز سرمایه گذاری کنند. در صورتی که سهامداران صبوری کنند قطعا بازده مناسبی کسب می کنند.

به سرمایه گذاران توصیه می شود غیر مستقیم به بازار سرمایه وارد شوند. صندوق ها، سبدگردان ها و مشاورین حرفه ای دارای مجوز بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. صندوق ها به شکل حرفه ای مدیریت می شود و زمان مناسب خرید و فروش مناسب را انتخاب می کنند و برخی از صندوق ها بازدهی بالاتر از شاخص کسب کردند. سرمایه گذاران با خیال راحت از طریق صندوق های سرمایه گذاری در بورس سرمایه گذاری کنند.

ورود مجلس به بازار سرمایه و رویکرد قوه قضاییه مبتنی بر نگاه حمایتی است و با این حمایت ها بازار سرمایه در اقتصاد به جایگاهی بالاتر از امروز می رسد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ