کد خبر: ۱۶۷۷۹۲
۱۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۲/۱۹

چالش دیرینه ۳ ریز ساختار بورس و درخواست حدف تدریجی دامنه نوسان
کارشناس بازارسرمایه اعلام کرد :

چالش دیرینه ۳ ریز ساختار بورس و درخواست حدف تدریجی دامنه نوسان

کارشناس بازارسرمایه با اشاره به چالش دیرینه دامنه نوسان، حجم مبنا و گِره معاملاتی ،خواهان حذف تدریجی دامنه نوسان شد و پیشنهاداتی را اعلام کرد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حمید میرمعینی با اشاره به اینکه مواردی چون دامنه نوسان، حجم مبنا و گِره معاملاتی ، اساسی ترین مزیت‌های بازار سهام از جمله نقدشوندگی و قیمت گذاری را به چالش کشیده به تسنیم اعلام کرد: در سالیان اخیر و به خصوص این روزها، موضوعات دامنه نوسان، حجم مبنا و گِره معاملاتی مورد نقد بوده و با وجود انتقادات و اعتراضات فراوان ، همچنان بر مهمترین و موثرترین مولفه های حاکم بر رفتار معاملاتی سایه افکنده است.

با این حال این پرسش کماکان مطرح و بی‌پاسخ است که چرا این نقص در ریزساختار بازار سرمایه با وجود تاکیدات شفاهی متولی بازار و همچنین توصیه‌های خبرگان بورس، برداشته نمی شود. شاید دلیل این اتفاق نبود راه‌حل ، آماده نبودن بسترهای مقرراتی، فرهنگی و تکنولوژیکی و ترس از نوسان قابل ملاحظه در شاخص کل برمی‌گردد.

حذف تدریجی دامنه نوسان یکی از بزرگترین خدمات سازمان بورس در جهت افزایش سطح تحلیل، کاهش رفتارهای توده ای، افزایش نقدشوندگی و حرکت به سمت بازاری کارا، حرفه ای و منصفانه خواهد بود. این اقدام باید در طی دو مرحله و طی دوره یک ساله و به مرور انجام شود.

در مرحله نخست، نمادها باید بر اساس معیارهایی همچون میزان شفافیت و تقارن اطلاعاتی، چگونگی اجرای اصول حاکمیت شرکتی، میزان سهام شناوری شرکت ناشر، نسبت گردش معاملات، میزان و نوع ابزارهای مشتقه منتشره و صندوق‌های بازارسازی و بازارگردانی ارزیابی و امتیازدهی شوند. ضمن اینکه برای هر یک از معیارها ریال می‌توان استانداردهایی را تعریف کرد. به عنوان مثال برای تعیین میزان شفافیت، تقارن اطلاعاتی و رعایت اصول حاکمیت شرکتی می‌توان از ظرفیت شرکت های رتبه بندی اعتباری در جهت بررسی و اعلان رتبه اعتباری استفاده کرد.

گزارش رتبه‌بندی اعتباری می‌تواند دغدغه قابلیت اتکا بودن و تقارن اطلاعاتی را به شدت کاهش دهد و در ارزیابی و برآورد ریسک ناشران اوراق بهادار به سرمایه گذاران کمک کند . الزام ناشران به اعلان رتبه اعتباری از مهمترین جنبه‌های افزایش کارایی اطلاعاتی و تخصیصی بازار خواهد بود.

در خصوص میزان سهام شناوری و الزام سهامدار عمده به افزایش میزان سهام شناوری مدنظر سازمان بورس یز می‌توان از تغییر در قوانین و مقررات استفاده کرد و برای شرکت‌های جدید متقاضی پذیرش در بورس یا فرابورس از مقررات جدید استفاده کرد. همچنین برای سایر معیارها هم می توان از اطلاعات آماری و مقررات الزام‌آور که در حیطه اختیارات سازمان بورس و شرکت‌های بورس و فرابورس است، استفاده کرد .

در مرحله دوم نیز بخش بندی نمادها در سه تابلوی بدون دامنه نوسان ، دامنه نوسان 10 درصد مثبت و منفی، و دامنه نوسان 5 درصد مثبت و منفی انجام شود. ضمن اینکه جهت تشویق ارتقاء بازار هم می توان از ابزارهای تشویقی همچون افزایش معافیت مالیاتی استفاده کرد.

البته بدون تردید ، تکانه‌ها و جوسازی‌ها علیه حذف دامنه نوسان از سوی برخی بدخواهان و سوءاستفاده‌گران از وضعیت نابسامان بازار سرمایه ایجاد خواهد شد اما این حرکت جسورانه و تصمیم کارشناسانه، نقطه عطفی بر تحول و توسعه بازارسرمایه و به تبع آن بروز آثار مثبت توسعه اقتصاد ملی خواهد بود.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ