کد خبر: ۱۷۱۹۴۳
۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۴/۱۸

مالیات خرید طلا حذف و فقط مشمول اجرت شد
طبق قانون جدید :

مالیات خرید طلا حذف و فقط مشمول اجرت شد

طبق قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، مالیات از طلای خام حذف شد و طلافروشان فقط می توانند از اجرت و کارمزد مالیات دریافت کنند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، طبق ماده 26 قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، اصل طلا معاف از مالیات و عوارض اعلام شده و از این‌پس طلافروشی ها نمی‌توانند، هنگام فروش طلا به مشتریان، مالیات را در فاکتور لحاظ کنند.

بر اساس این گزارش، حسن روحانی این قانون را 12 تیرماه ابلاغ کرده است. براساس بخش مربوط به طلا، جواهر و پلاتین این قانون، اصل فلزات به کار رفته در مصنوعات، معاف از مالیات و عوارض است. همچنین اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند مشمول مالیات و عوارض با نرخ 9 درصد تعیین شده است.

بر اساس بند 3 این بخش از قانون جدید مالیات برارزش افزوده، پس از راه اندازی سامانه مودیان، عرضه کنندگان کالا و خدمات مربوط به این بند مکلف هستند، کلیه عملیات خرید و فروش را در سامانه ثبت کنند.

درج ارزش اصل طلا، جواهر و پلاتین، اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده به تفکیک در صورتحساب الکترونیکی الزامی است. در صورت کتمان و یا عدم ثبت تمام یا برخی از معاملات در سامانه، مشمول جریمه ای معادل 9 درصد ارزش اصل طلا، جواهر و پلاتین است که غیرقابل بخشودگی است. این جریمه علاوه بر جریمه مذکور در بند ب ماده 36 این قانون است.

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در این خصوص گفت: مالیات بر ارزش افزوده ایرادات و اشکالاتی داشت که قانونگذاران متوجه شدند و  در حال اصلاح آن هستند. طلایی که هر گرم آن حدود یک میلیون تومان است با اجرت، حدود 1.2 میلیون تومان می‌شود. لذا ارزش افزوده 9 درصدی برای یک گرم طلا در وضعیت تحریم‌ها،بسیار سنگین است.

وی افزود: حدود هشت سال پیش از دولت، سازمان امور مالیاتی و نمایندگان مجلس حل این معضل درخواست شده بود که بالاخره پذیرفتند و مجلس هم مصوب کرد اما تا زمانی که بخشنامه نشود، قانون سازمان امور مالیاتی بر اساس همان دستورالعمل قبلی کار می‌کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ