کد خبر: ۱۷۵۱۴۵
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۶/۲۳

پیش بینی میزان سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیاردی مس سونگون در سال های آتی
مدیرعامل ملی مس اعلام کرد:

پیش بینی میزان سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیاردی مس سونگون در سال های آتی

مدیرعامل ملی مس با اشاره به ارزش ۳۲۰ میلیارد دلاری ذخایر مس سونگون در سال جاری، پیش بینی کرد میزان سرمایه‌گذاری در سال‌های آتی به ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، اردشیر سعد محمدی در مراسم امضای قرارداد طرح احداث کارخانه های تولید مس کاتد شرکت سونگون به ارزش ۸ هزار میلیارد تومان با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرای ۲۴ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ گفت: با توجه به روند افزایشی ذخایر شناسایی شده این معدن ،میزان سرمایه‌گذاری در سال‌های آتی به ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

وی افزود: میزان ذخایر مس سونگون در دو سال اخیر ۵۲۳ میلیون تن افزایش یافته و در سال جاری به دو میلیارد تن به ارزش ۳۲۰ میلیارد دلار رسیده که ۱.۳ میلیارد تن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.متوسط عیار مس موجود ۵۶ .۰ درصد، معادل ۱۵ میلیون تن مس خالص است. در حالی که مجموع ذخایر مس خالص ایران و جهان ۴۰ و ۸۵۰ میلیون تن است.

این مقام مسئول ادامه داد: از نظر داشتن ذخایر مس جهان در رتبه هفتم قرار داشته و با توجه به فعالیت های در حال انجام اکتشاف و استخراج، امید می رود سال آینده با ارتقا، رتبه ششم کسب شود. تمام برنامه ریزی ها برای تولید ۲۰۰ هزار مس کاتد انجام می شود اما چون مناقصه مربوط به سال قبل بود، امکان تغییر به دلیل حقوقی ممکن نبود و از نظر زمانی با عقب افتادگی روبرو شد.

سعدمحمدی عنوان کرد: برای تولید ۲۰۰ هزار تن مس کاتد به یک میلیون تن کنسانتره نیاز است که با افتتاح‌ چهار واحد تولید کنسانتره، ظرفیت تولید به ۶۰۰ هزار تن در سال خواهد رسید. سود خالص سالانه این معدن  ۷.۴ هزار میلیارد تومان است که از همین محل، طرح های توسعه ۲۴ هزار میلیارد تومانی تعریف شده است.

وی اضافه کرد: از سال آینده تا ۳ هزار تن مس کاتد تولید خواهد شد. عملیات اجرایی کارخانجات از اول مهر ماه شروع و تمام منابع مالی در اسرع وقت تامین می شود. مرحله سوم تولید کنسانتره نیز تا پایان ماه جاری تعیین تکلیف می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ