کد خبر: ۱۸۹۱۳۹
۰:۰ - ۱۴۰۱/۲/۲۳

مشکل فعلی بازار و پیش بینی توانایی نزدیک شدن شاخص به سقف‌های تاریخی
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

مشکل فعلی بازار و پیش بینی توانایی نزدیک شدن شاخص به سقف‌های تاریخی

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به رشد بیش از ۱۲ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درصدی شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سال‌ جاری و مشکل فعلی بازار، پیش بینی کرد نماگر بازار می‌تواند به سقف‌های تاریخی نزدیک شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمد شکری با انتشار مطلبی با عنوان " افول حاکمیت فرسایشی در بورس" در دنیای اقتصاد اعلام کرد: بازار سرمایه از محدوده‌ های مقاومتی فعلی عبور خواهد کرد. برآیند تغییر و تحولات اقتصادی و سیاسی نشان می‌دهد شاخص‌کل بورس در صورتی‌که اتفاق مترقبه‌ای رخ ندهد و دستخوش سیاست گذاری‌های ناگهانی نشود، می‌تواند به سقف‌های تاریخی نزدیک شود.

بازارهای رقیب برخلاف ۱۴۰۰در وضعیت مناسبی به‌سر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برند. این موضوع شرایط را به نفع بازار سهام پیش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برد. صدرنشینی بازار سهام در نخستین‌ماه از ۱۴۰۱ نیز به درستی بر این ادعا صحه می‌گذارد. رشد بیش از ۱۲ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درصدی شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کل بورس در سال‌جاری به‌عنوان مهم‌ترین نماگر بازار سهام و عرض‌اندام آن در مقابل بازارهای سکه و دلار نشان از وضعیت نسبتا مطلوب تالار شیشه‌ای در مقابل بازارهای رقیب است.

این مهم می‌تواند فرضیه بازگشت مجدد سرمایه و منابع مالی به این بازار را بیش از پیش قوت بخشد با این‌حال از روند صعودی بازار سهام در دومین‌ماه سال‌ جدید تا حدودی کاسته شده اما همچنان حرکت رو به جلو شاخص‌کل بصورت آهسته و پیوسته دنبال می‌شود. به‌طوری‌که حرکت در این مسیر از قبل نیز قابل پیش‌بینی بود.

بسیار واضح است که سرمایه‌گذاران بورسی به دلیل تحمل شرایط بدی که در ۵. ۱ سال‌ گذشته متحمل شدند، ضمن گریز از هیجانات داد و ستدها قدرت ریسک‌پذیری را از دست داده‌اند. از این‌رو بازار در حالی‌که ‌ماه‌های متمادی چشم به کانال ۵. ۱ میلیون واحدی شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کل بورس دوخته بود با ورود به مرحله احتیاط در حال بررسی اوضاع است.

در چنین شرایطی کاسته‌شدن از سرعت صعودی قیمت‌ها کاملا منطقی و طبیعی است اما از آنجا که وضعیت احتیاطی معامله‌گران خیلی نمی‌تواند دوام یابد، انتظار می‌رود با بهبود وضعیت بازار و اطمینان سرمایه‌گذاران از پرهیز سیاستگذار نسبت به اقدامات عجولانه و بدون پشتوانه شرایط برای تداوم روند تعادلی بیش از گذشته فراهم شود. بازار سرمایه در شرایطی به‌سر می‌برد که بسیاری از فعالان بورسی در سال‌جاری به گسترش هرچه بیشتر این بازار در کنار رهاشدن از سدهای معاملاتی خوشبین هستند.

چند اقدام اساسی ‌سیاست گذار از جمله افزایش یک‌درصدی دامنه‌نوسان و نمایان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن مظنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های معاملاتی برای همه سهامداران خرد در ایجاد رویکرد جدید نقش مهمی ایفا کرده است. هم‌مسیرشدن سیاست گذار اقتصادی بخصوص متولیان بورسی با خواسته‌های بحق سهامداران می‌تواند تا حدود زیادی به اعتماد عمومی رخت‌بسته از بازار رنگ و بوی دیگری بخشد. به‌طوری که پیشروی به سمت قله‌های تاریخی را با موفقیت بیشتری همراه کند. 

همزمان با آغاز خیز جدید قیمتی در بازار سهام موضوعات مهمی وجود دارند که در سرنوشت آن اثرگذاری‌های تعیین‌کننده‌ای دارند.  موضوع احیای برجام یکی از چالش‌های جدی همه بازارهای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. وضعیت مبهم مذاکرات هسته‌ای کشور بارها از تریبون‌های مختلف مورد نقد قرار گرفته و امکان پیش‌بینی به‌عنوان امری بدیهی در این راستا را از سرمایه‌گذار به شکلی جدی سلب کرده است.

این مهم که از آن تحت‌عنوان عدم‌اطمینان از سرمایه‌گذاری (که در ایران به امری عادی تبدیل شده) نام‌برده می‌شود به کرات از سوی کارشناسان اقتصادی، تحلیل گران و فعالان بورسی مورد انتقاد قرار گرفته با این حال به دلیل وضعیت مبهم در بخشی از حوزه‌ها این شرایط ناخوشایند و سردرگمی سرمایه‌گذاران ادامه دارد.

موضوع برجام از آن جهت که صنایع دلاری و ریالی بورس را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار می‌دهد نسبت به بازارهای رقیب از اهمیت بیشتری در این بخش برخوردار است. در حال‌حاضر مهم‌ترین مسائل اقتصادی و سیاسی حول مسائل مرتبط با برجام و قیمت ارز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چرخد. برهمین اساس چشم سرمایه‌گذار بورسی همیشه به اخبار مرتبط با برجام و تحولات قیمتی در خیابان پرحاشیه فردوسی است تا بر اساس آن بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

در این میان کاهش ریسک انتظاری که تحت‌تاثیر موضوعات مذکور است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در مواجهه با متغیرهایی نظیر قیمت نفت، ثبات در سیاست گذاری‌های مثبت و توافق احتمالی بر سر احیای برجام می‌تواند افق روشنی را از آینده بازار سرمایه ترسیم کند. این در حالی است که وضعیت سیاسی و اقتصادی همچنان درگیر ابهامات چندوجهی است. درهمین راستا تنوع‌ بخشی در ترکیب دارایی‌های سرمایه‌گذارها منجر به کاهش شدت ریسک‌های احتمالی از سوی بازارهای مختلف خواهد شد. شواهد نشان می‌دهد مشکل فعلی بازار کمبود نقدینگی و عدم‌تقاضای موثر در این بازار است.

با توجه به اینکه روند خروج پول در راستای برخی اقدامات متولیان اقتصادی که شامل قطع بی‌برنامه برق صنایع، اجرای دستورالعمل‌های شبانه و دخالت و کنترل دستوری در قیمت‌گذاری برخی کالاها بوجود آمده، ادامه‌دار باشد این مسائل می‌تواند مشکلات بیشتری را برای بورس ایجاد کند. این در حالی است که شاخص‌ کل بورس روزهای نوسانی و منفی ۱۴۰۰ را از بهمن پشت‌سر گذاشته اما این روزها در کانال ۵. ۱میلیون واحدی قرار دارد.

گمانه‌زنی‌ها نیز نشان می‌دهد شاخص‌کل ظرفیت عبور از کانال مذکور را دارد و حتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند قله‌های جدیدی فتح کند. چنین شرایطی موجب تغییرحاکمیت جو فرسایشی شده و سطح کلی فعالیت در بازارها را افزایش می‌دهد که عموما نشانه مطلوبی برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ