کد خبر: ۱۹۲۸۶۵
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۵/۱۲

وضعیت چک‌های ثبت‌ نشده در سامانه صیاد مشخص شد

وضعیت چک‌های ثبت‌ نشده در سامانه صیاد مشخص شد

بانک مرکزی اعلام کرد: افراد پس از اعلامیه عدم ثبت برگه چک در سامانه صیاد در قبال چک‌های ثبت ‌نشده می‌توانند از شعب بانک‌ها درخواست کنند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها اعلام کرد: ذی‌نفعان چک می‌توانند از این پس اعلامیه عدم ثبت برگه چک در سامانه صیاد را در قبال چک‌های ثبت ‌نشده در این سامانه از شعب بانک‌ها درخواست کنند.

بر اساس این گزارش بانک با صدور بخشنامه‌ای شعب شبکه بانکی را مکلف به صدور اعلامیه عدم ثبت برگه چک در سامانه صیاد کرد. این اعلامیه بدون درج کد رهگیری و در قالب و شکلی متمایز از گواهی‌نامه‌های مرسوم عدم پرداخت چک و صرفاً مؤید و متضمن عدم امکان اقدام بر روی چک به دلیل ثبت نشدن چک در سامانه صیاد است.

تسویه چک‌های جدید که از ابتدای سال ۱۴۰۰ در اختیار مشتریان بانکی قرار می‌گیرد بر اساس استعلام از سامانه صیاد و در صورت ثبت اطلاعات مبلغ، تاریخ و ذی‌نفع چک و تطابق آن با برگ چک امکان‌پذیر است و در صورت عدم ثبت مالکیت چک در سامانه صیاد، این چک شامل احکام قانون صدور چک نبوده و بانک‌ها مکلف‌اند از پرداخت وجه آنها خودداری کنند.

در این زمینه و با هدف جلوگیری از بروز مشکلات آتی، افراد باید توجه داشته باشند از تحویل برگ چک ثبت ‌نشده در سامانه صیاد اجتناب کنند و حتماً هم‌زمان با انجام معامله و تحویل برگ چک از ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد با استفاده از شیوه‌های مختلف استعلام اطمینان حاصل کرده و تایید دریافت چک را در این سامانه انجام دهند.

مشتریان بانکی برای انجام استعلام و تایید دریافت چک می‌توانند از طریق اینترنت بانک و موبایل بانک بانک‌ها، برنامک‌های موبایلی حوزه پرداخت، سامانه پیامکی ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱، خودپردازها و کیوسک‌های بانکی و شعب بانک‌های عامل اقدام کنند.

تلگرام اصلی بورس پرس :http://t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ