کد خبر: ۱۹۵۲۵۷
۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۶/۲۹

مزایای استفاده از اوراق گام در بورس کالا برای صنایع اعلام شد
در پی عرضه از هفته آینده :

مزایای استفاده از اوراق گام در بورس کالا برای صنایع اعلام شد

کارشناس اقتصادی با اعلام امکان استفاده از اوراق گام در معاملات بورس کالا از هفته آینده گفت: این اوراق ظرفیت مناسبی برای جهش تولید در صنایع ایجاد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، کامران رحیمی با اشاره به اظهارات رئیس‌ بانک مرکزی مبنی بر امکان استفاده از اوراق گام در معاملات بورس کالا از هفته آینده به فارس گفت: اوراق گام می‌تواند جایگزین بخشی از روش‌های مرسوم تامین سرمایه در گردش باشد.

وی افزود: با استفاده از اوراق گام ضمن عملیاتی شدن تامین مالی زنجیره تامین در زنجیره مثل قطعات خودرو، نساجی و پوشاک، تجهیزات صنعتی و... ظرفیت مناسبی برای جهش تولید در این صنایع ایجاد خواهد شد.

رحیمی ادامه داد: این روش با کاهش نیاز به نقدینگی برای خریداران منفعت ایجاد کرده و به استمرار تولید در زنجیره‌های مختلف منجر شده که این موضوع منفعت عمومی را به همراه دارد. سود این تامین مالی تنها به خریداران نمی‌رسد بلکه مانع بدون مشتری ماندن صنایع مادر در زمان رکود و کاهش نقدینگی می شود.

بر اساس این گزارش، اوراق گام برگه ضمانت دارای اعتبار است که بانک‌های عامل با اعتبار سنجی از شرکت‌های خواهان در وجه شرکت فروشنده صادر می‌کنند. به این ترتیب فروشنده می‌تواند بر مبنای این اوراق و بدون پرداخت وجه، ماده اولیه را دریافت کرده و نسبت به تبدیل آن به محصول و فروش در بازار اقدام کند و نرخ آن را در زمان مقرر به بانک پرداخت کند.

فروشنده نیز این امکان را خواهد داشت هر زمانی این اوراق را با نرخ تنزیل در بازار سرمایه نقد کرده یا تا سررسید مقرر نگهداری و در نهایت مبلغ اسمی قرارداد را دریافت کند. این اوراق با نام، غیر کاغذی، بدون کوپن سود و در قطعات استاندارد با ارزش اسمی 100 هزار تومانی منتشر خواهد شد و امکان تامین مالی را در زنجیره تولید فراهم می‌کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ