کد خبر: ۱۹۷۴۰۸
۰:۰ - ۱۴۰۱/۹/۷

واکنش بانک مرکزی به انتقادات از وضعیت تورم در دولت

واکنش بانک مرکزی به انتقادات از وضعیت تورم در دولت

بانک مرکزی به انتقادات از وضعیت تورم در دولت پاسخ داد و اعلام کرد توجه صرف به سطح متغیرها، ناصحیح و گمراه کننده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک مرکزی در واکنش به انتقادات درباره وضعیت تورمی در دولت سیزدهم، اعلام کرد:‌ به کرات توضیحات لازم در خصوص تغییرات متغیرهای پولی و نحوه مواجه و مقایسه این نوع از متغیرها را با توجه به ماهیت انباره‌ای اعلام و بر لزوم پرهیز از مقایسه‌های دوره‌ای سطح متغیرهای اسمی نظیر نقدینگی و پایه پولی تاکید شده است.

توجه صرف به سطح متغیرهای انباره و بی‌توجهی نسبت به روند رشد چنین متغیرهایی در طول دوره مورد بررسی و اقتضائات زمانی آنها، ناصحیح و گمراه کننده بوده و توصیه می‌شود مقایسه تحولات پولی به طور خاص برای مقاصد سیاستی و تحلیلی متکی بر مقایسه رشد متغیرهای گفته شده متمرکز باشد.

این دولت از آغاز فعالیت متعهد و ملزم به رعایت انضباط مالی و مدیریت هزینه‌ها و کسب درآمدهای پایدار است. کنترل تورم با توجه به آثار وخیمی که در دهه گذشته داشته به عنوان یکی از اولویت­‌های جدی مطرح و مورد پیگیری قرار دارد. در این زمینه مجموعه‌­ای از سیاست­‌ها و اقدامات در حوزه­‌های مختلف برای شناسایی و کنترل عوامل موثر بر تورم تدوین و مورد پیگیری و اقدام قرار گرفت که کنترل رشد 12 ماهه نقدینگی و کاهش تورم، نمونه هایی از این اقدامات است.

سایر اقدامات لازم نیز در حوزه‌­هایی مانند برقراری توازن بودجه دولت و کاهش کسری بودجه با مدیریت همزمان هزینه­ ها و درآمدها، مدیریت بازار ارز، اصلاح نظام بانکی و کاهش ناترازی بانک‌­ها، مدیریت انتظارات تورمی و تقویت بخش تولید و عرضه کالاها و خدمات مورد توجه و اهتمام دولت قرار داشته است.

در مجموع، دولت متعهد به کنترل تورم و کاهش آن به سطوح زیرین، پایدار و پیش­بینی پذیر در میان­ مدت می­ داند و دستیابی به این هدف را با اولویت و اهتمام در کنار اهداف دیگری مانند حمایت از رشد اقتصادی و اشتغال دنبال می­‌کند.

البته تحقق این هدف مستلزم همکاری و هماهنگی مطلوبی میان ارکان مختلف تصمیم­ گیری، سیاست­ گذاری و اجرای آنها در مجموعه دولت و سایر ارکان حاکمیت است که این موضوع توسط ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و سایر ارکان ذی­ربط دنبال می‌شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ