کد خبر: ۲۰۱۳۷۲
۰:۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۳

خرید ارز صادراتی توسط صرافی‌ها ممنوع شد/ بخشنامه ۸ بندی بانک مرکزی

خرید ارز صادراتی توسط صرافی‌ها ممنوع شد/ بخشنامه ۸ بندی بانک مرکزی

بانک مرکزی طی بخشنامه‌ ۸ بندی، سقف خرید و فروش ارز اشخاص حقیقی و حقوقی، سقف وضعیت باز ارزی اسکناس و... را به صرافی ها ابلاغ و اعلام کرد امکان خرید ارز صادرکنندگان ممنوع شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای 8 بندی ، سقف خرید و فروش ارز اشخاص حقیقی و حقوقی ، سقف وضعیت باز ارزی اسکناس، برگشت ارز حاصل از صادرات و  ... را به صرافی ها ابلاغ کرد.

1. صرافی ها می توانند نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس از اشخاص حقیقی و حقوقی به استثنای بانک ها و صرافی ها پس از احراز هویت مشتری حسب مقررات ابلاغی تا سقف 10 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها را با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) تحت سرفصل تأمین نیازهای ضروری کد (56) با نرخ توافقی طرفین اقدام کنند.

2. صرافی ها می توانند صرفا از محل منابع تامین شده از سرفصل تأمین نیازهای ضروری کد 56 نسبت به فروش ارز به اشخاص حقیقی ایرانی بالای 18 سال و حقوقی مقیم به استثنای بانک ها و صرافی ها به صورت یکبار در سال برای هر مشتری و پس از احراز هویت وی از طریق احد کارت ملی با شناسه ملی شماره تلفن همراه به نام شخص حقیقی با نماینده شخص حقوقی دارای امضای مجاز شماره حساب بانکی به نام شخص حقیقی با شخص حقوقی تا سقف 5 هزار یورو با معادل آن به سایر ارزها با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) تحت سرفصل تأمین نیازهای ضروری (کد 56) اقدام کنند.

3. در صورت ضرورت بانک مرکزی از طریق صرافی های بانکی امکان تأمین منابع مورد نیاز برای فروش در سرفصل تأمین نیازهای ضروری کد 56 را فراهم خواهد کرد.

4. سقف وضعیت باز ارزی اسکناس (خرید اسکناس - فروش اسکناس) صرافی ها در هر روز معادل 30 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین می شود. در صورت وجود مازاد امکان خرید برای صرافی ها وجود نخواهد داشت. صرافی مکلف است مازاد اسکناس را حداکثر تا پایان روز کاری بعد به اشخاص حقیقی و حقوقی به استثنای بانک ها و صرافی ها با بانک ملی به فروش رساند.

5. صرافی های بانکی مجاز هستند بدون سقف نسبت به خرید و فروش ارز با سایر صرافی ها در سرفصل به /از بانک و صرافی دیگر کد (26) اقدام کنند.

6. حاشیه سود خرید و فروش ،صرافی حداکثر 0.5 درصد تعیین می شود.

7. برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس در مبادی ورودی و با تحویل اسکناس به شعب / باجه های بانک ملی بوده و امکان خرید اسکناس از صادرکنندگان برای صرافی ها و ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) به منظور رفع تعهد صادرکنندگان مجار نخواهد بود.

8. صرافی‌ها مکلفند منابع ارزی حاصل از صادرات که تاکنون در سنا ثبت نکرده و رفع تعهد صادراتی شده را بلافاصله از تاریخ ابلاغ این بخشنامه به بانک ملی تحویل و با نرخ خرید مندرج در تابلوی صرافی ملی به فروش برسانند تا بانک مذکور نسبت به رفع تعهد صادر کننده اقدام کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ