کد خبر: ۲۱۴۰۴۲
۸:۱۴ - ۱۴۰۲/۶/۲۶

ایران مجوز فعالیت بازرسان آژانس را لغو کرد / واکنش تهران

ایران مجوز فعالیت بازرسان آژانس را لغو کرد / واکنش تهران

آژانس انرژی اتمی از تصمیم ایران مبنی بر لغو مجوز فعالیت تعدادی از باتجربه ترین بازرسان خبر داد و خواهان تجدید نظر شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، رافائل گروسی مدیرکل آژانس انرژی اتمی اعلام کرد: ایران از تصمیم برای لغو انتصاب چند نفر از با تجربه‌ترین بازرسان آژانس که برای راستی آزمایی فعالیت‌های این کشور تحت پادمان‌های NPT تعیین شده بودند، اطلاع داد. اجرای این اقدام به طوری است که مستقیما بر توانایی برای انجام بازرسی‌های موثر تأثیر می‌گذارد.

وی افزود: بازرسانی که ایران انتصاب آنها را لغو کرد، تجربه زیادی در زمینه فناوری غنی سازی اورانیوم دارند. از ایران درخواست می شود تا در تصمیم تجدید نظر کرده و به مسیر همکاری‌های با آژانس بازگردد.

براساس این گزارش، ناصر واکنش وزارت امور خارجه به بیانیه مدیرکل آژانس انرژی اتمی

کنعانیکنعاتی سخنگوی وزارت خارجه هم در واکنش به این رویداد اعلام کرد: متأسفانه سه کشور اروپایی و آمریکا به رغم تعامل مثبت، سازنده و مستمر ایران با آژانس با زیاده‌خواهی و با هدف تخریب فضای همکاری از فضای شورای حکام برای مقاصد سیاسی سوءاستفاده کردند.

ایران پیشتر نسبت به عواقب این گونه سوءاستفاده‌های سیاسی از جمله تلاش برای سیاسی کردن فضای آژانس هشدار لازم را داده بود‌.

اقدام اخیر ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس ( INFCIRC 214) صورت گرفته و انتظار دارد کشورهای غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس خودداری کرده و اجازه دهند این سازمان‌ها فعالیت‌های حرفه‌ای و بی‌طرفانه را به دور از فشارهای سیاسی انجام دهند.

البته ایران با تأکید بر ضرورت بی‌طرفی آژانس به همکاری‌های مثبت در چارچوب توافقات انجام شده، ادامه خواهد داد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ