کد خبر: ۲۱۶۷۱۰
۰:۰ - ۱۴۰۲/۸/۲۹

گزارشی از اثر قیمت نبشی در صنعت ساتمان و هزینه قیمت مسکن

گزارشی از اثر قیمت نبشی در صنعت ساتمان و هزینه قیمت مسکن

اثر قیمت نبشی به‌عنوان یکی از عناصر اصلی در صنعت ساخت‌ و ساز بر هزینه و قیمت مسکن بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، از نبشی به‌عنوان یکی از عناصر اصلی در صنعت ساخت‌ و ساز ذکر می‌شود. این مقاطع فولادی در دسته پروفیل‌های باز جای می‌گیرند که نقش بسیار مهمی در مقاومت و پایداری سازه ایفا می‌کنند. از عواملی که بطور مستقیم بر قیمت نهایی ساختمان اثر می‌گذارند، می‌توان به مصالح فولادی اشاره کرد. به دلیل اینکه از این مقاطع فلزی بطور گسترده در ساخت بنا استفاده می‌شود، نوسانات قیمت آن هزینه مسکن را بسیار تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

بر اساس این گزارش، قیمت بسیاری از مصالح ساختمانی از جمله نبشی به دلیل واردات مواد اولیه و تجهیزات کاملاً متأثر از قیمت ارز است. بنابراین با تغییر قیمت روز آهن، قیمت این کالا و سایر پروفیل‌های فولادی نیز دستخوش تغییر می‌شود.

اثر قیمت مقاطع فلزی بر قیمت مسکن

مقاطع ساختمانی در ابعاد و مقادیر قابل‌ توجه در ساخت یک سازه به کار می‌روند. از همین رو قیمت مصالحی چون تیرآهن و پروفیل بطور مستقیم و غیر مستقیم اثر پررنگی در بازار مسکن بجا می‌گذارد. اثر مستقیم آن به معنای افزایش قیمت فولاد و به‌تبع افزایش قیمت مشتقات آن همچون لوله، اتصالات، پروفیل و ورق است از سوی دیگر اثر غیرمستقیم آن بر مصالح ساختمانی دیگر مثل سیمان باعث افزایش چشمگیر قیمت نهایی مسکن می‌شود.

اهمیت استفاده از نبشی و عوامل مؤثر بر قیمت آن

نبشی‌ها مقاطعی از جنس فولاد هستند که از دو ضلع با زاویه عمود بر هم تشکیل شده‌اند و در دو نوع بال مساوی و بال نامساوی در بازار یافت می‌شوند. این محصول با هدف ساختن فریم و تحمل وزن سازه استفاده می‌شود. بنابراین استفاده صحیح از آنها اهمیت بالایی دارد. نبشی کشی دقیق از مهم‌ترین لازمه‌های ساختمان‌سازی محسوب می‌شود.زیرا هدف از اجرای آن انتقال نیروی خارجی به زمین و مقاوم‌سازی بنا در برابر زلزله و شرایط ناپایدار جوی است. محاسبه دقیق قیمت نبشی کشی ساختمان از جمله چالش‌های اصلی سازندگان است. چرا که اثر مستقیمی بر کیفیت سازه می‌گذارد و متاسفانه امکان پیش‌بینی قیمت آن در بازار ایران وجود ندارد. چرا کاملاً تحت‌تأثیر عوامل مختلفی است که در نوسان هستند.

مهم‌ترین متغیرهای موثر بر نوسان قیمت نبشی

مسائل بسیاری می‌توانند در نوسانات قیمت نبشی اثر بگذارند. این روند به صورت غیرمستقیم موجب تغییر قیمت مسکن نیز می‌شود.

- نوع نبشی: نبشی‌ها در انواع و ابعاد گوناگون تولید می‌شوند که کاربردهای مختلفی دارند. بطورکلی این مقاطع فولادی در دو نوع فابریک و پرسی عرضه می‌شوند که نوع فابریک به دلیل مقاومت بیشتر قیمت بالاتری نیز دارد. همچنین ابعاد و ضخامت بال با اثر بر وزن، قیمت این کالا را دستخوش تغییر قرار می‌دهد.

- قیمت نفت: نفت از جمله عناصری است که نقش حیاتی برای تولیدکنندگان فولاد ایفا می‌کند. هرگونه نوسان در قیمت نفت با اثر بر اصناف وابسته به آن باعث تغییر در قیمت تمام شده کالاهای تولیدی می‌شود.

- قیمت فولاد: افزایش قیمت فولاد در داخل و هم‌زمان بالا رفتن نرخ جهانی آن بطور ویژه بر جهش چشمگیر قیمت نبشی اثرگذار است. بطور مثال همه‌ گیری کرونا موجب کاهش تولید و عرضه فولاد از سوی کشور چین شد و همین امر قیمت نهایی این کالا را در سطح جهانی بسیار افزایش داد. علاوه‌برآن بازار داخلی تحت اثر محدودیت در تولید این محصول دچار نوسانات گسترده شد.

- تناسب عرضه و تقاضا: عدم تناسب میزان عرضه و تقاضای هر محصول در بازارهای داخلی و خارجی موجب اثر آشکار بر قیمت آن می‌شود. هر چه عرضه کالا کمتر از تقاضا باشد قیمت نهایی بالاتر خواهد بود و برعکس آن نیز صادق است. بنابراین سیاست‌گذاری‌های درست موجب جلوگیری از هر گونه نوسان پیش‌بینی‌نشده در بازار کالاهای اساسی صنعت ساختمان‌سازی از جمله مصالح فلزی می‌شود.

جمع بندی

عدم ثبات در بازار موجب می‌شود که نیاز به بررسی بیشتری در خصوص انتخاب نوع مصالح ساختمانی وجود داشته باشد و استفاده از مقاطع فلزی همچون نبشی باید کاملاً باتوجه‌ به نیاز ساختمان و بودجه تعیین شده انجام شود. چرا که نقش بسیار اساسی در کیفیت نهایی پروژه دارد.

قیمت نبشی بطور روزانه توسط کارخانه‌های تولیدکننده اعلام می‌شود. به‌عنوان نمونه برای اطلاع از قیمت نبشی اصفهان به‌عنوان یکی از معتبرترین و پرکاربردترین برندها می توان به فهرست منتشره و به‌ روز موجود در سایت پیوان مراجعه کرد.

جهت مشاهده کلیک کنید: لیست روز قیمت نبشی اصفهان

داشتن اطلاعات دقیق و به‌ روز کمک می‌کند از هرگونه خسارت احتمالی در حین انجام پروژه‌ها پیشگیری کنید و بتوانید موانع مسیر را از قبل پیش‌بینی کنید. چرا که عرصه ساختمان‌سازی بطور چشمگیری در حال گسترش است و سازندگان بدون در دست‌ داشتن داده‌های به‌روز شده ممکن است خسارت‌های مالی جبران‌ناپذیری متحمل شوند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ