1. سایر حوزه ها
سه شنبه, ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ۱۴:۱۷
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کد خبر: 216764
جزئیات مراحل انتقال سهام متوفیان به وراث و زمان دریافت سود + زمان مراجعه

جزئیات مراحل انتقال سهام متوفیان به وراث و زمان دریافت سود + زمان مراجعه

جزئیات مراحل انتقال سهام متوفیان به وراث و زمان دریافت سود سهام عدالت و زمان بندی مراجعه به سامانه اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی حاجی‌وند دستیار ویژه رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت با اشاره به رونمایی از سامانه متوفیان سهام عدالت به سنا، گفت: از سال ۸۴ تا کنون و همزمان با طرح توزیع سهام عدالت، حدود ۳.۷ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت فوت کردند و این موضوع در اولویت موارد مرتبط با سهام عدالت قرار گرفت. با راه‌ اندازی سامانه میراث، موضوع سهام عدالت متوفیان تعیین تکلیف شد.

وراث متوفیان سهام عدالت باید اقدام به انجام امور اداری مربوط به انحصار وراثت کرده و گواهی حصر وراثت را دریافت کنند و پس از آن یکی از وراث که در سامانه سجام ثبت نام کرده، می‌تواند به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه به آدرس ddn.csdiran.ir مراجعه کرده و با ورود به بخش "امور سهام عدالت متوفی" و وارد کردن کد ملی و تاریخ تولد فرد متوفی در بخش "استعلام نوبت تشکیل پرونده، اطلاعات لازم درباره زمان تشکیل پرونده متوفی و میزان دارایی را کسب کند.

در صورت تائید زمان تشکیل پرونده در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه، متقاضی باید با مراجعه به یکی از شعب بانک‌ها و یا دفاتر کارگزاری‌های منتخب نسبت به ارائه مدارک اقدام کند. تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی، اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت و اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی باید برای انجام امور ارائه شود. در صورتی ‌که متوفی دارای وصیت‎نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل وصیت نامه نیز ضروری است.

تمام مراحل و امور مربوط به انحصار وراثت اصل و سود سهام عدالت متوفیان سهام عدالت رایگان و اصل و سود سال‌ های مختلف سهام عدالت متوفیان محفوظ است. بعد از انجام امور انحصار وراث، اصل سهام عدالت به وراث اختصاص داده خواهد شود و سود متوفیان نیز در ابتدای سال آینده توزیع خواهد شد.

بر اساس این گزارش، طبق زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان، وراث متوفیان سال‌های ۸۵، ۸۴ و قبل از آن از ۱۵ آبان، سال ۸۶ و ۸۷ از ۱۱ آذر، سال‌ های ۸۸ و ۸۹ از ۲۵ آذر، سال‌های ۹۰ و ۹۱ از ۹ دی، سال‌های ۹۲ و ۹۳ از ۲۳ دی، سال‌های ۹۴ و ۹۵ از ۷ بهمن، سال‌های ۹۶ و ۹۷ از ۲۱ بهمن، سال‌های ۹۸ و ۹۹ از ۵ اسفند و وراث متوفیان سال ۱۴۰۰ و به بعد از ۱۹ اسفند سال ۱۴۰۲ می‌تواند اقدام به انجام امور مربوط به انحصار وراثت سهام عدالت متوفیان کنند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید