1. بورس ها
سه شنبه, ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ۱۴:۲۷
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کد خبر: 216765
چرا صندوق زیتون گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاران حقوقی است؟

چرا صندوق زیتون گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاران حقوقی است؟

بازدهی شاخص بورس و سپرده بانکی طی دو سال گذشته ۴۰ و ۴۲ درصد بوده در حالی‌که صندوق مختلط زیتون در این مدت بازدهی ۹۰ درصدی داشت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، تورم در اقتصاد باعث شده بسیاری از افراد به دنبال سرمایه‌گذاری باشند در حالی‌که نمی‌دانند بهترین گزینه برای سرمایه‌ گذاری چیست؟

بر اساس این گزارش، برخی افراد سپرده‌گذاری در بانک‌ها یا بازارهای مسکن، ارز، طلا و امثال اینها را به عنوان راهی با ریسک پایین در پیش می‌گیرند و برخی به دنبال بازار سهام می‌روند که بیشتر مناسب افراد ریسک‌پذیر است. در این بین، گزینه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله صندوق‌های مختلط هم وجود دارد که گاهی سرمایه‌گذاران از آن غافل می‌شوند.

مروری بر وضعیت بازدهی صندوق مختلط زیتون که از صندوق‌های تحت مدیریت شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج است، برای سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی، راه‌گشا خواهد بود.

زیتون چند گام جلوتر از شاخص کل

صندوق مختلط زیتون ترکیبی از سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت است که مدیر پرتفوی صندوق براساس شرایط بازار برای آن تصمیم‌گیری می‌کند تا همیشه در محدوده حداکثر سوددهی باقی بماند. دو سال از تاسیس این صندوق می‌گذرد و در این فاصله، زیتون همواره روندی رو به رشد داشته است. بازدهی زیتون از ابتدای فعالیت تا کنون 90 درصد بوده که سود دو سال گذشته را نشان می‌دهد. سود یک ساله این صندوق هم معادل 50 درصد برآورد شده است.

مقایسه بازدهی این صندوق با شاخص کل و سود سپرده بانکی، می‌تواند تکلیف بسیاری از سرمایه‌گذاران را روشن کند. سود دو سال گذشته سپرده بانکی کمتر از 42 درصد بود. شاخص بورس هم طی دو سال گذشته رشد 40 درصدی داشت در حالی‌که صندوق زیتون 90 درصد رشد به ثبت رساند. به این ترتیب زیتون برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت، گزینه‌ای معقول بشمار می‌آید.

صندوق‌های درآمد ثابت یا زیتون؟

از ابتدای شهریور تا کنون، میانگین حجم معاملات صندوق زیتون تحرکات چشمگیری داشته و به میانگین روزانه 3.3 میلیون واحد رسیده است. همین جریان باعث شده خالص ارزش دارایی این صندوق به بیش از 600 میلیارد تومان برسد. یکی از نکات قابل توجه در مورد صندوق زیتون این است که در کنار سرمایه‌ گذاران حقیقی، توانسته مورد توجه سرمایه‌گذاران حقوقی هم قرار بگیرد. حدود 36 هزار سرمایه‌گذار حقیقی و 210 سرمایه‌گذار حقوقی، واحدهای صندوق زیتون را خریداری کردند.

برخی سرمایه‌گذاران حقوقی در صنایع مختلف از جمله صنعت بیمه، سرمایه ثابت ورودی قابل توجهی دارند که معمولا آن را صرف صندوق‌های درآمد ثابت می‌کنند. مقایسه بازدهی یک‌ساله زیتون با صندوق‌های درآمد ثابت در این زمینه می‌تواند برای این دسته از سرمایه‌گذاران جالب توجه باشد. بازدهی صندوق‌های درآمد ثابت طی یک سال گذشته 23 درصد برآورد شده در حالی‌که صندوق زیتون بیش از 50 درصد بازدهی را به ثبت رسانده است. به همین دلیل، صندوق مختلط زیتون می‌تواند گزینه‌ای قابل تامل جهت سرمایه‌گذاری حقوقی‌ها باشد.

عبور زیتون از جنگ

نوسان تنها پدیده‌ای است که سرمایه‌گذاران از آن می‌گریزند و همیشه در بازار سرمایه حضور دارند. برای مثال، اخیرا جنگ اسرائیل و حماس در غزه، بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده و نوساناتی را ایجاد کرده است. نگاهی به آمار و ارقام نشان می‌دهد بورس طی جنگ دچار بحران شد. طی روزهای نخست پس از آغاز این جنگ، شاخص کل ریزش حدودا 50 هزار واحدی را تجربه کرد در حالی‌که گروه تحلیل‌گران در صندوق زیتون توانستند عملکرد مطلوبی از خود بجا بگذارند و ریسک صندوق را به حداقل برسانند.

شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج، صندوق مختلط زیتون را برای سرمایه‌گذاران حقیقی بویژه برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت در روزهای تورمی یا نوسانی در نظر گرفته تا این دسته از سرمایه‌گذاران بتوانند در چنین شرایطی از بازدهی حداکثری بهره‌مند شوند.

برای دریافت مشاوره درباره صندوق مختلط زیتون و سرمایه‌گذاری در آن می‌توانید با شماره02179326  تماس بگیرید.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید