کد خبر: ۲۲۳۶۷۲
۰:۰ - ۱۴۰۳/۳/۲۰

قانون جدید انتقال سوابق بیمه یا کسور بازنشستگی بین صندوق‌ها ابلاغ شد

قانون جدید انتقال سوابق بیمه یا کسور بازنشستگی بین صندوق‌ها ابلاغ شد

قانون جدید نقل و انتقال سوابق بیمه یا کسور بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی و تجمیع سوابق بیمه‌ای اشخاص، به شعب سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بخشنامه قانون جدید نقل‌ و انتقال سوابق بیمه یا کسور بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی و تجمیع سوابق بیمه‌ای اشخاص مصوب ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ مجلس و آئین‌نامه اجرایی آن مصوب ۲۷ دی سال قبل هیئت وزیران به شعب و واحدهای اجرایی سازمان تأمین‌ اجتماعی ابلاغ شد.

براساس  این گزارش، طبق این ابلاغیه، قانون قبلی و مربوط به ۲۷ فروردین سال ۶۶ مجلس در مورد نقل‌ و انتقال حق‌بیمه یا بازنشستگی و ماده یک قانون تعدیل نیروی انسانی دستگاه‌های دولتی، منسوخ و تغییراتی در نحوه نقل و انتقال سوابق بین صندوق‌های بازنشستگی ایجاد شد.

در گذشته حق بیمه مربوط به سنوات گذشته متقاضیان در صندوق مبدأ، عیناً به صندوق مقصد منتقل می‌شد اما در قانون جدید، وجوه حق‌ بیمه یا کسور بازنشستگی، بدواً براساس آخرین نرخ سود اوراق مشارکت اعلامی ازسوی بانک مرکزی در زمان درخواست از سوی صندوق مبدأ محاسبه و به‌روزرسانی شده و سپس به همراه اصل حق بیمه به صندوق مقصد منتقل می‌شود و مبلغ ما‌به‌التفاوت متعلقه (براساس مقررات صندوق مقصد) که باید توسط متقاضی پرداخت شود، کاهش می‌یابد. ضمن این‌که امکان پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت توسط متقاضی به‌صورت تقسیط وجود خواهد داشت.

در مورد انتقال حق‌بیمه یا کسور بازنشستگی از سایر صندوق‌ها به سازمان تأمین‌اجتماعی هم بیمه‌شدگان فعال (که در زمان درخواست بیمه‌پرداز سازمان باشند) و مستمری‌بگیران (اعم از بازنشسته، ازکارافتاده کلی و بازمانده واجد شرایط) که به‌علت انتقال، استعفاء، بازخرید خدمت، اخراج، انفصال دائم و همچنین تغییرات ساختاری ناشی از ادغام، انحلال و واگذاری‌ها، رابطه استخدامی آنان با کارفرمای متبوع قطع و به‌تبع آن از عضویت و شمول صندوق بازنشستگی مربوطه خارج و مشترک سازمان تامین اجتماعی شده یا بشوند، می‌توانند با همراه داشتن حکم قطع رابطه استخدامی یا حکم تغییر نظام بیمه‌ای به شعبه ذیربط جهت ارائه درخواست نقل‌ و انتقال سوابق مراجعه کنند.

به استناد قانون نحوه تأثیر سوابق منتقله بر سازمان تأمین‌ اجتماعی برای استفاده از مزایای مقرر در قانون تامین اجتماعی مصوب دوم آذر ۸۰ و قانون استفساریه قانون مذکور مصوب ۷ بهمن ۸۳ مجلس، سوابق منتقله برای افرادی که از تاریخ تصویب قانون به بعد از عضویت صندوق قبلی خارج و متعاقباً در ردیف بیمه‌شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی قرار گرفته‌اند در صورتی در احراز شرایط مستمری بازنشستگی قابل احتساب خواهد بود که بیمه‌شده در زمان درخواست بازنشستگی دارای حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه مقرر در قانون تأمین‌ اجتماعی باشد.

همچنین سوابق منتقله از سایر صندوق‌ها به سازمان تأمین اجتماعی در احراز شرایط و میزان مستمری ازکارافتادگی و بازماندگان، عیناً ملاک محاسبه قرار خواهد گرفت.

در مورد نحوه انتقال حق‌بیمه از سازمان تأمین‌ اجتماعی به سایر صندوق‌های بازنشستگی هم مقرر شده درخواست‌هایی که از تاریخ اجرای آیین‌نامه ( ۱۹‌ اسفند سال قبل) از سوی صندوق مقصد دریافت می‌شود در هنگام انتقال حق بیمه از سوی سازمان تأمین‌ اجتماعی به سایر صندوق‌ها باید وجوه حق بیمه سال‌های قابل انتقال براساس نرخ سود اوراق مشارکت یک‌ساله اعلامی از سوی بانک مرکزی در زمان درخواست محاسبه و به‌روزرسانی و به همراه اصل حق بیمه قابل انتقال، به صندوق مقصد منتقل شود.

همچنین با توجه به اینکه سازمان تأمین‌ اجتماعی به بیمه‌شدگان، خدمات درمانی و تعهدات کوتاه‌مدت ارائه می‌کند، طبق تبصره ۲ ماده ۳ این قانون، قبل از انجام بروزرسانی، سهم درمان (نُه/ بیست‌وهفتم) و سهم تعهدات کوتاه‌مدت (یک/بیست‌وهفتم) از مبلغ حق بیمه قابل انتقال، کسر خواهد شد.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ