کد خبر: ۲۲۳۷۵۲
۹:۲۲ - ۱۴۰۳/۳/۲۲

صعود موقتی شاخص بورس با وعده های انتخاباتی / ابهامات همچنان باقی است
کارشناس بازارسرمایه اعلام کرد:

صعود موقتی شاخص بورس با وعده های انتخاباتی / ابهامات همچنان باقی است

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ادامه خروج نقدینگی به دلیل عدم رفع ابهامات، گفت: وعده‌ های بورسی نامزدهای انتخابات دلیلی بر بازگشت بورس به مدار مثبت نیست.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فردین آقابزرگی در خصوص وضعیت این روزهای بورس که با نوسان مثبت قیمت ها و رشد شاخص بورس همراه شده به دنیای اقتصاد، اعلام کرد: متغیرهای عامل تداوم خروج پول همچنان باقی بوده و انتشار بی‌حد و حصر اوراق دولتی و افزایش نرخ بهره بانکی در ماه‌‌های قبل شرایطی بوجود آورده که پولی وارد بازار نمی‌ شود.

حتی اخبار مثبت پیرامون اصلاحیه نرخ خوراک نیز متاثر از بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران نسبت به وعده‌های سیاست گذاران، نتوانست از خروج پول جلوگیری کند. البته میزان خروج پول نسبت به دو روز قبل کمتر شده و ترس بورس‌بازان نیز کاهش یافته اما ابهامات مانع سمت‌ و سوی مثبت است. طی شنبه و یکشنبه ۴۸۶ و ۳۸۲ میلیارد تومان از بازار خارج شد ولی دیروز به ۸۹ میلیارد تومان تقلیل یافت.

کارنامه بورس از ابتدای سال ناامیدکننده است و شاخص در ارقام مرداد سال ۹۹ قرار دارد. سهامداران در این چهار سال شاهد روند فرسایشی بودند. آن دسته از سهامدارانی که با وعده دولت روحانی وارد بورس شدند، نمی‌خواهند بیش از این زیان کنند و آن را ترک می‌کنند. وضعیت به گونه‌ای است که نمی‌توان گوشزد کرد برای خروج تعلل کنند.

حتی شور و شوق انتخاباتی و وعده‌های بورسی نیز نمی‌تواند سرمایه‌گذار را مجاب به خرید سهام کند. وعده‌های قبلی انتخاباتی هیچ‌کدام رنگ واقعیت نگرفت. بنابراین تا زمان انتخابات نباید انتظار داشت ورود پول قدرتمند ثبت شود.

بازار بیش از هر زمان دیگری به اخبار مثبت نیاز است. مثلا زمانی که اخبار برجام در صدر قرار داشت، بورس‌بازان با دقت فراوان رصد می‌کردند. اخبار قدرتمند و قوی، روند را تغییر می‌دهد. دیروز نیز در ابتدا قوی ظاهر شد اما رفته‌رفته استراتژی حقوقی‌ها تغییر کرد. این دیدگاه از چشم سرمایه‌گذار خرد پنهان نماند و حقیقی‌ها نیز به جرگه فروشندگان پیوستند.

یکی از نکات قابل تامل در رفتار سهامداران خرد این است که پول خارج‌شده به نیت ورود دوباره خارج نمی‌شود. تاییدیه این نکته، میزان مشارکت در عرضه‌ های اولیه است. سال‌های قبل برای عرضه اولیه، بیش از ۵ میلیون کد معاملاتی مشارکت می‌کردند اما این رقم به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار کد کاهش یافته است. امیدواری جدی برای جذب سرمایه‌گذار با سایه ابهامات وجود ندارد.

وعده‌های بورسی انتخابات ممکن است شاخص را به صورت مقطعی سبزپوش کند اما نمی‌تواند دلیلی بر بازگشت به مدار مثبت باشد. بعد از انتخابات بازار به‌ مرور راه را پیدا خواهد کرد و احتمالا تا حدودی تغییر روند دهد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ