1. صنایع
سه شنبه, ۱۹ تیر ۱۴۰۳ ۰۹:۳۲
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کد خبر: 224254
آمارهای قبل از خداحافظی اوجی و وعده تولید 4 میلیون بشکه نفت در روز!

آمارهای قبل از خداحافظی اوجی و وعده تولید 4 میلیون بشکه نفت در روز!

وزیر نفت قبل از خداحافظی اجباری، آمارهایی از میزان صادرات و درآمدهای ارزی و همراه با وعده تولید 4 میلیون بشکه نفت در روز داد!

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، جواد اوجی که غزل خداحافظی از وزارت نفت را خوانده ، مدعی آمارهای جدید شد و اعلام کرد: حجم صادرات نفت به دلیل تحریم ها و اخلال در روند صادرات در برخی مقاطع زمانی کم‌تر از ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود و افزون بر محدودیت درآمدهای ارزی سبب شد ذخیره‌سازی نفت خام و میعانات گازی روی آب بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه باشد.

دولت دوازدهم خرید نفتکش‌های غول‌پیکر با هدف ذخیره‌سازی را در دستور کار قرار داشت اما اولویت دولت سیزدهم جبران بخشی از ناترازی اقتصادی بود و در گام نخست تغییر در نحوه مصرف و نیز دسترسی به بازارهای صادراتی منجر به خلاصی از روند هزینه‌بر و مبتنی بر ریسک نگهداری نفت خام و میعانات گازی شد و در فاصله چند ماه ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی ذخیره‌شده در خشکی و دریا فروخته شد.

این دولت با استفاده از ظرفیت‌های تازه صادرات نفت مانند حضور در بازارهای ناشناخته و پالایشگاه‌های فراسرزمینی سعی کرد صادرات نفت را افزایش دهد و تولید روزانه نفت با رشد 60 درصدی از ۲.۱ به ۳.۶ میلیون بشکه رسید و تا پایان سال به روزانه ۴ میلیون بشکه خواهد رسید.

ارزش صادرات نفت و میعانات گازی و دیگر فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی نیز با رشد ۳.۵ برابری از 10.8 میلیارد دلار در سال ۹۸ به ۳۶ میلیارد دلار در سال گذشته بالغ شد.

بنابراین صنعت نفت توانست از رشد منفی اقتصادی به رشدی بیش از ۲۰ درصدی در سال قبل دست یابد و به رکورد بالاترین حجم صادرات از سال ۹۷، رشد ۲۳ درصدی (معادل ۶.۵ میلیون تن در سال) صادرات محصولات پتروشیمی و رکورد ۱۷ میلیارد دلاری صادرات محصولات پتروشیمی برسد!

مجموع این اقدامات سبب رشد ۲۷۵ درصدی وصول درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت خام و میعانات ‌گازی در سال ۱۴۰۲ شد. وصول درآمدهای حاصل از صادرات گاز هم از یک میلیارد دلار سال ۹۹ به ۸ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۱ رسید.

انتهای پیام

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
mojtaba | ۱ هفته پیش
اگر وزیر نفت را با این عملکرد درخشان کنار بگذارند باید فاتحه این 8 سال را نیز بخوانیم .
0
0