1. شرکت ها
چهارشنبه, ۲۰ تیر ۱۴۰۳ ۰۰:۰۴
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کد خبر: 224262
آمارهای منفی اتاق بازرگانی از اقتصاد و بورس و معرفی بزرگترین چالش شرکت ها

آمارهای منفی اتاق بازرگانی از اقتصاد و بورس و معرفی بزرگترین چالش شرکت ها

رییس اتاق بازرگانی تهران با اعلام بزرگ ترین چالش شرکت های تولیدی، گفت: تامین مالی از بانک ها و بورس نسبت به تورم طی سال قبل منفی بود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمود نجفی عرب در هفدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به کاهش تولید ناخالص داخلی از 16.2 به 15.5 درصد در ۹ ماهه ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، گفت: مشکل کمبود سرمایه در گردش بزرگ ترین مشکل شرکت های تولیدی است. تامین مالی در گذشته از طریق بازار پولی، بازار سرمایه و جذب سرمایه از خارج انجام می شد.

وی افزود: طبق اعلام بانک مرکزی در ۹ ماه سال گذشته میزان خروج نقدینگی بیشتر از سرمایه جذب شده در بورس بود. حساب خالص سرمایه به منفی ۲۰ میلیارد دلار رسید و تامین سرمایه از طریق بازار سرمایه با توجه به نرخ تورم رشد ۳۸ درصدی داشت. دلیل اصلی کاهش سرمایه بخش صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی عدم کفایت تسهیلات اعطایی بانک ها به این بخش بود.

نجفی عرب ادامه داد: سال گذشته تسهیلات اعطایی به بخش صنعت و معدن ۲۰ درصد رشد داشت که در برابر تورم ۴۰.۷ درصدی، حاکی از خالص رشد تسهیلات منفی 20.7 درصدی است. منابع اعتباری بانک‌ها و بازار سرمایه بجای تامین مالی بنگاه ها و رشد سرمایه گذاری، صرف تامین کمبود بودجه شده و بانک‌ها تنها به بنگاه های تحت مالکیت تسهیلات اعطا می کنند. همچنین شرکت های تولیدی با ظرفیت متوسط ۴۱ درصد مشغول به فعالیت هستند.

انتهای پیام

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید