کد خبر: ۸۲۶۵
۱:۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۸

مهمترین گفته های عسگری مارانی دربرنامه پایش/محاسبه نادرست شاخص
گزارش بورس پرس از

مهمترین گفته های عسگری مارانی دربرنامه پایش/محاسبه نادرست شاخص

دلایل نزول شاخص و نادرست بودن محاسبه آن،شرایط سخت رئیس جدید سازمان، بستن کمربندها توسط دولت، توصیه به سهامداران و دارندگان پول، مخالفت با توقف نمادها و یک کاری که فطانت فرد نباید انجام دهد،مهمترین نکاتی بود که عسگری مارانی در برنامه دیشب پایش اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان برنامه زنده تلویزیونی پایش که شب گذشته در دو قسمت و ساعت های 20 و 23:20 پخش شد، علیرضا عسگری مارانی مدیرعامل سرمایه گذاری ملی ایران و کارشناس ارشد بازار سرمایه مهمان این برنامه شبکه یک بود و در مورد وضعیت بازار سهام و علل نزول شاخص و قیمت ها نکاتی را مطرح و به سئوالات پاسخ داد.

در این برنامه ، مجری به طور گذرا بخش های از سئوالات و نظرات مردم که عمدتا" مربوط به گلایه از مسئولان و صدا و سیما برای ترغیب به سرمایه گذاری در بورس، سقوط شاخص ها و قیمت ها ، نحوه محاسبه اشتباه شاخص بورس، توقف نماد شرکت های پالایشگاهی و رانت اطلاعاتی بود اشاره کرد.

*رای یکسان مردم و مارانی به سئوال نظرسنجی

عسگری مارانی که در بخش هایی از قسمت دوم این برنامه حضور داشت،در پاسخ به سئوال نظرسنجی که مربوط به راه تامین کسری بودجه دولت برای پرداخت یارانه های نقدی با 4 گزینه افزایش قیمت بنزین ، افزایش مالیات ها ، چاپ پول و حذف یارانه ثروتمندان بود، گزینه چهارم یعنی حذف یارانه ثروتمندان را انتخاب کرد که با بشترین رای مردم همراه بود.

*دلایل نزول یک سال اخیر شاخص و شرایط رئیس جدید سازمان بورس

وی در رابطه با دلایل نزول یک سال اخیر شاخص بورس گفت: کاهش قیمت های جهانی محصولاتی چون نفت ، پتروشیمی و فلزات و سنگ آهن و اثر آن بر محصولات قابل معامله در بورس کالا، مصوبات بودجه سال گذشته دولت ،تغییر تصمیمات دولتی، جنگ در دو کشور همسایه و کاهش حجم صادرات، افزایش نرخ سود بانکی و حرکت نقدینگی به سمت بازار پول و بی عدالتی مالیاتی و افزایش نرخ ارز از جمله عوامل موثر بر روند منفی شاخص بورس هستند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه اثر (مثبت) رشد نرخ ارز بر شرکت های صادرکننده محصولات و ارزآور بورس با تاخیر همراه است، درباره تغییر رئیس سازمان بورس و آینده بازار سهام گفت: صالح آبادی با عملکردی مثبت راحت شد اما رئیس جدید سازمان بورس (محمد فطانت فرد ) شرایط سختی خواهد داشت.

*اگر دولت کمربندها را سفت نبندد.....

عسگری مارانی در پاسخ به شرایط آینده بورس آن هم با توجه به مشخص شدن مفاد بودجه و شرایط جهانی ، توضیح داد:به نظرم شرایط سختی خواهیم داشت و اگر دولت کمربندها را سفت نکند و تغییراتی در تعرفه واردات و صادرات ندهد، شرایط سخت بنگاه ها موجب خواهد شد تا شرکت ها افزایش درآمد نداشته باشند.

*دارندگان سهام و پول چه کنند؟

وی در واکنش به این سئوال که در شرایط کنونی برای کسانی که سهام یا پول نقد دارند، چه توصیه ایی دارد؟ خاطر نشان کرد: کسانی که سهام دارند بسته به اینکه در چه صنعت و شرکتی سرمایه گذاری کرده اند می توانند تصمیم گیری کنند. چرا که شرکت های حاضر در صنایع پالایشگاهی با کیفی سازی ، سنگ آهنی با افزایش بهره مالکانه و پتروشیمی با نرخ خوراک و کاهش قیمت های جهانی محصولات مواجه اند. بنابراین به طور کلی نمی توان نکته و توصیه ایی را برای سهامداران بیان کرد.

وی افزود: از طرف دیگر اگر بودجه دولت مانند سال گذشته باشد، شرایط سخت می شود. آن هم با توجه به نرخ سود بانکی 22 درصدی که موجب سخت تر شدن وضعیت صنعت و تولید شده است. بنابراین برای افرادی که نقدینگی دارند شاید سرمایه گذاری در بازار پول راحت تر باشد.

مدیرعامل سرمایه گذاری ملی ایران بعد از به تصویر کشیده شدن روند رشد 5 ماهه ارز و سکه و کاهش شاخص بورس به کمتر از 70 هزار واحد، با بیان اینکه سرمایه گذاران به چند دسته تقسیم بندی می شوند، ادامه داد: برخی که می دانند چگونه باید از فرصت ها استفاده کنند،ابتدا به سمت بازار ارز و سپس کالا و در نهایت به سمت بورس می روند . بنابراین به نظرم سرمایه گذاران بورس باید نگاه بلندمدت و 6 ماهه ایی داشته باشند.

*شاخص بورس درست است یا غلط؟

در ادامه این برنامه مجری به نکات سهامداران مبنی بر غلط بودن شاخص بورس و ایستادن آن بر عدد 20 هزار واحد به فرض صفر شدن قیمت همه سهام و اینکه در برابر رشد قیمت اکثر شرکتها، شاخص با یک نماد منفی می شود و واقعی نیست ، اشاره کرد. 

عسگری مارانی در این رابطه گفت: از زمان بکار گیری شاخص با 100 واحد (سال 68 ) تاکنون ، این متغیر دستخوش دو تغییر عمده شده که مربوط به وجود سود نقدی شرکت ها و حضور شرکت های بزرگ است .بطوریکه در برابر افت شاخص از 90 به 70 هزار واحد و معادل 20 درصدی، سهام اکثر شرکت ها با کاهش بیشتری همراه شده اند. چون در شاخص سود نقدی لحاظ شده که با فرض صفر شدن قیمت ها ، رقم 30 هزار واحد را نشان می دهد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر شرکت هلدینگ خلیج فارس با سرمایه 2.4 هزار میلیارد تومانی و ارزش روز بازار 28 هزار میلیارد تومانی به تنهایی 10 درصد بازار سهام را در اختیار دارد که منفی شدن قیمت آن باعث افت شاخص می شود .

* مخالف توقف نمادها

وی درباره توقف نماد شرکت های پالایشگاهی گفت: زمانی که این شرکت ها دولتی بودند مسائلی چون کیفی سازی و اجرای قانون برنامه مطرح نبود اما بعد از واگذاری و اجرای اصل 44 سخت گیری ها و جریمه هایی متوجه این شرکت ها شدند که با تغییر سود و افت قیمت همراه بود. به همین دلیل سازمان بورس اقدام به توقف نماد این گروه کرد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد:مخالف توقف نمادها هستم و معتقدم اگر نماد شرکت های پالایشگاهی باز بود، حداقل طی ماه های گذشته تلکیف سهامداران مشخص می شد.

*شفافیت اطلاعات بیشتر و رانت اطلاعاتی کمتر شده

عسگری مارانی در مورد شفافیت اطلاعات و رانت اطلاعاتی هم گفت: طی سال های گذشته شفافیت بازار سرمایه بسیار افزایش یافته است اما برخی دارای اطلاعاتی هستند که دیرتر به دست مردم می رسد. با این همه نمی توان به این گروه " اینسایدر " ( دارندگان اطلاعات نهانی ) گفت.

*سه کاری فطانت فرد باید انجام دهد و یک کاری که نباید بکند

وی در پاسخ به آخرین سئوال مجری برنامه پایش مبنی بر اینکه چه توصیه های برای فطانت فرد دارد و رئیس جدید سازمان بورس چه کاری را نباید انجام دهد؟ توضیح داد: وی باید ضمن ارتقاء و حفظ  شان خود در حد رئیس کل بانک مرکزی ، در کاهش ریسک های سیستماتیک بازار سرمایه از طریق رایزنی با دولت و مجلس نقش داشته باشد. سوم اینکه به خرد جمعی فعالان بازار توجه کند. 

عسگری مارانی در خاتمه گفت: همچنین فکر نکند که دولتی است و کاری را باید انجام دهد که دولتی ها دوست دارند. بلکه باید منافع مردم را بر منافع دولت ترجیح دهد.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» سهيلا | ساعت ۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۹
0
0
پاسخ
اتفاقا با شرايط كنوني كشور قيمت و ارزش بسياري از سهام بالاتر از ارزش ذاتي آنهاست
افت قيمت نفت - بودجه 94- پابرجا بودن تحريمها و عدم توافق
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ