مهمترین متغیرهای موثر بر معاملات بازار سهام و پیش بینی بورس در هفته جاری

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امیر علی امیرباقری با اشاره به روند معاملات بورس در نخستین روزهای معاملاتی سال ۱۴۰۰ به ایرنا اعلام کرد: در هفته‌ای که گذشت، معاملات کم‌رمق بود که علت آن بصورت سنتی برگرفته از تعطیلات نوروزی و کاهش ارزش معاملات بود. به‌دلیل تغییر ایجاد شده در زمان تسویه‌ها، خریدار و فروشنده تمایل چندانی به انجام معاملات ندارند.

علت دیگر اینکه به دلیل وجود تعطیلات رسمی، احتمال ایجاد ریسک‌های معاملاتی با افزایش همراه می‌شود که بصورت عمده سهامداران چنین ریسکی را تحمل نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند تا زمان بازگشت ثبات، اقدام به ورود و سرمایه‌گذاری کنند.

مهمترین متغیرهای اثرگذار بر معاملات بورس

اکنون مهمترین متغیر اثرگذار بر بدنه بازار سرمایه، ابهام است که بصورت مستقیم در افزایش ریسک موثر است. همین موضوع باعث شده تا حدودی خریداران و فروشندگان از انجام معاملات عقب‌نشینی کنند. در مورد مناسبات سیاسی تاثیرگذار بر بازار سهام، بازگشت آمریکا به برجام و انتخابات ریاست‌جمهوری ایران مطرح است که به دلیل وجود ابهام در نتیجه این اتفاقات، ریسک بازار افزایش پیدا کرده است.

تا حدودی به دلیل عدم وجود روندی غالب در بازار، سهامداران از سرمایه‌گذاری در این بازار و ورود سرمایه‌ها به بورس خودداری می‌کنند بنابراین در کوتاه و میان‌مدت نباید انتظار روندهای قوی مشابه دو سال اخیر را داشت. به لحاظ تکنیکالی در زمان ایجاد روندهای سنگین، بازار احتیاج به اصلاح قیمتی و زمانی پیدا می کند.

نکته‌ای که باید به آن دقت کرد این است که سرمایه‌گذاران ممکن است در زمان تحلیل متغیرهای حاضر و آتی به برخی از سهام با قیمت‌های ارزنده برخورد کنند اما از آنجایی که با وجود ارزندگی قیمت‌ها روند قوی شکل نمی گیرد شاهد ورود جریان نقدینگی نخواهیم بود. این امر باعث می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاران صبر کنند تا در زمان تشکیل روند جدی حتی با قیمت‌های بالاتر به بازار ورود کنند اما در زمان قیمت پایین سهام به دلیل نبود روند قوی سرمایه را وارد بازار نمی‌کنند.

پیش بینی روند معاملات در هفته سوم فروردین

پیش بینی می شود در هفته پیش رو معاملاتی متعادل در جریان باشد و احتمال ایجاد روند قوی ضعیف به نظر می رسد. با توجه به اتفاقات سیاسی، چشم‌انداز روشن و گشایش‌های مطرح شده مانند بازگشت آمریکا به برجام می‌توان انتظار داشت بازار ارز تحت تاثیر قرار بگیرد که همین امر بر بدنه بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود. این موضوع ممکن است زمینه افزایش عرضه در بازار را فراهم کند هرچند که ایجاد عرضه نشان‌دهنده روند قوی نزولی نیست.

توصیه به سهامداران

به سرمایه‌گذاران توصیه می شود تا برای سرمایه‌گذاری در بورس متغیرهای فعلی و آتی را مورد بررسی قرار دهند و در صورتی که از اطلاعات کافی و قدرت تحلیل در بازار سهام برخوردار نیستند از افراد دارای مجوز قانونی کمک بگیرند تا بتوانند از این طریق نهایت استفاده را از ظرفیت‌های بازار داشته باشند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام