اعتراض وزیر خارجه ایران به تعلیق حق رای در سازمان ملل

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، محمد جواد ظریف در نامه ای به آنتونیو گوترش ضمن اعتراض به تعلیق حق رای ایران در سازمان ملل، اعلام کرد :  مردم ایران تحت بی سابقه ترین جنگ اقتصادی پیرو تصمیم دولت ترامپ برای خروج یکجانبه آمریکا از برجام قرار دارند و به اجبار یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل از انتقال پول و منابع برای خرید دارو و غذا منع شده اند و دبیرخانه سازمان ملل طی سه سال گذشته در قبال این جنایت علیه بشریت بی اعتنا بوده است.

اقدامات غیر قانونی آمریکا در جنگ و تروریسم اقتصادی به ظرفیت ایران برای انتقال سهم مالی به سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی آسیب رساند که نتیجه محدودیت شدید روابط بانکی ایران با دنیا و مسدود کردن منابع نقدی چند میلیارد دلاری در کره جنوبی، ژاپن، عراق و سایر بانک ها بود.

منشور ملل متحد این اختیار را به مجمع عمومی می دهد که تصمیم بگیرد عدم پرداخت سهم مالی ناشی از شرایط خارج از کنترل عضو بوده و در این صورت آن کشور همچنان امکان رای دادن خواهد داشت. بر این اساس ایران اطلاعیه تعلیق حق رای را رد می کند و کاملاً به انجام تعهدات مالی در قبال سازمان ملل متعهد است.

به محض اینکه شرایط تحمیلی و اقدامات قهرآمیز غیرقانونی آمریکا رفع شود به تمام تلاش ها در راستای تسویه سهم مالی معوق ادامه خواهد داد.

بر اساس این گزارش، ۱۵ عضو شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ای با دوره دوم دبیرکلی سازمان ملل گوترش ۷۲ ساله بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ موافقت کردند.

به گفته "سون جورگنسون "سفیر استونی و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، گوترش در پنج سالی که بر سر کار بوده، ثابت کرده شایسته این مقام است. و می تواند با همه گفت‌وگو کند و این چیزی است که از دبیرکل انتظار می‌رود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام