آغاز دور جدید مذاکرات وین طی هفته آینده

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس  به نقل از اسپوتنیک، میخائیل اولیانوف با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات وین طی هفته آینده گفت: ارزیابی چشم اندازها متفاوت است. اظهارات محتاطانه طرف ایرانی و آمریکایی جلب توجه می‌کند. چرا که برخی مسائل مهم باقی مانده است. لذا پیش بینی و حدس و گمان درباره چگونگی روند مذاکرات دشوار و بیهوده است.

وی افزود: مهم این است که اراده و عزم کافی برای دستیابی به نتیجه و تکمیل موفقیت‌آمیز روند مذاکرات وجود دارد و باید دید که این امر چقدر زمان‌ بر است.

این دیپلمات روسی ادامه داد: بحث درباره راستی آزمایی ایران در جلسه شورای حکام نشان داد که وضعیت فعلی که طی آن برجام به واسطه فشار حداکثری آمریکا تقریباً از حیات ساقط شده، موجب نگرانی جدی خواهد بود. بهتر است حتی منتقدان قدیمی توافق هسته‌ای هم به ارزش‌های آن واقف باشند. وضعیت برجامی موجود نتیجه فشار حداکثری آمریکا است.

اولیانوف گفت: احیای برجام به سود جامعه جهانی است. چرا که ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تضمین می‌کند و همکاری‌های اتمی و امنیت خاورمیانه را افزایش می‌دهد. کسانی که مخالف برجام هستند در حال تفسیر اشتباه واقعیت‌ها هستند و واقعیت‌های عینی را برای مقاصد سیاسی نادیده می‌گیرند.

بر اساس این گزارش، جوزپ بوررل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در نشست شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به اینکه تماس‌های پیوسته‌ای با بازیگران اصلی احیای برجام در حال انجام است، گفت: رایزنی‌های فشرده‌ای درباره مراحل دقیق ادامه احیای توافق هسته‌ای در جریان است و پیشرفت هایی حاصل شده است.

وی افزود:  به طور بی‌وقفه تلاش برای احیای برجام ادامه دارد که شامل تمام جنبه‌ها از فعالیت‌های هسته‌ای و لغو تحریم‌ها می‌شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام