طرح رمز ارز ملی بانک مرکزی تا سال آینده اجرایی می شود

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ابوطالب نجفی درباره آماده سازی رمز ارز ملی بانک مرکزی گفت: چین حدود ۸ سال بررسی و تحقیق در خصوص رمز پول را در دستور کار قرار داد. مسئله رمز پول فقط تبدیل ریال به شکل دیجیتال نیست. بلکه باید ابعاد اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و ریسک‌ها را نیز درنظر گرفت که نیازمند مطالعات سنگین است.

وی افزود: ۵۵ کشور روی پایلوت رمز پول بانک مرکزی کار می‌کنند و این موضوع هنوز آنچنان که باید توسعه نیافته است. در بانک مرکزی هم سندی در این خصوص تدوین شده و پلتفرم آن بوجود آمده که سال آینده تکمیل می‌ شود.

این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر بانک مرکزی ، بانک‌ها هم باید در این زمینه فعال شوند . چرا که لایه دوم این فرآیند محسوب می‌شوند. انتشار رمزپول توسط بانک مرکزی انجام می‌شود اما این بانک با جامعه و مشتریان بانکی طرف نیست و سایر بانک‌ها به عنوان لایه میانی باید شروع به مشارکت کرده و با ایجاد کیف پول به مشتریان خدمات ارائه دهند.

نجفی گفت: دو ماه پایانی سال با فشار تراکنش‌های بانکی مواجه بوده و ۳۵ درصد به تعداد تراکنش‌ها افزوده می‌شود که باید خدمات را از نظر امنیت، پایداری و عملیات، مدیریت کرد. بر این اساس اجرای پایلوت رمزپول به سال آینده موکول خواهد شد.

وی افزود: بانک‌ها باید به نوآوری در صنعت بانکی توجه ویژه ای داشته باشند. آمار و ارقام هم نشان می‌دهد بازیگران بزرگی وارد حوزه مالی و بانکی شده اند و قطعاً سهم بسیاری از این بازار را در اختیار خواهند گرفت. فضای بانکی با مفاهیمی از جمله بانکداری باز روبرو است . این مسئله سبب شده ، بانک‌ها مجبور شوند ، ارائه خدمات را در اختیار شرکت‌های نوپا قرار دهند و آنها هم با ترکیب این خدمات ، خدمات جدیدی به جامعه ارائه می‌دهند که بازی برد برد خواهد بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام