ارزش سهام "تجلی"، پروژه ها، سبد سرمایه گذاری و محدوده های اکتشافی

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نشست خبری تجلی توسعه معادن و فلزات به مناسبت سالروز تاسیس این شرکت با حضور مرتضی علی اکبری مدیرعامل ، نادر گلشنی نسب مدیر امور معادن و اکتشافات، سعید باقری قائم مقام مدیرعامل، امیر افشار مدیر سرمایه گذاری برگزار شد.

بررسی سهام "تجلی" و محاسبه ارزش ذاتی هر سهم

رحیمی تحلیلگر سرمایه گذاری پرتو تابان معادن و فلزات با ارائه گزارشی درخصوص بررسی سهام "تجلی" و محاسبه ارزش ذاتی هر سهم اعلام کرد: "تجلی" اولین شرکت پروژه محور سهامی عام است که پروژه های متعددی در زنجیره فولاد از معدن تا نورد شامل گندله سازی، آهن اسفنجی و فولاد سازی در دست اجرا دارد. از پروژه های آتی می توان به ساخت اسکله بندر عباس و اکتشاف و استخراج از معادن جدید اشاره کرد.

مزایای شرکت های پروژه محور شامل سرمایه گذاری مستقیم تمام آحاد مردم در پروژه های منتخب، امکان جذب سپرده خرد و هدایت آنها به پروژه های عظیم، تسهیل در تأمین مالی پروژه های میان و بلند مدت، کم هزینه ترین روش تأمین مالی پروژه های منتخب، سریع ترین روش تامین مالی پروژه ها، توسعه ابزارهای نوین کنترل کمی و کیفی پروژه ها ، سرعت بخشی در تکمیل پروژه و بهره برداری از آن است.

پروژه ها و شرکت های غیر بورسی، صبا امید غرب خاورمیانه شامل واحد نورد و میلگرد سرمد ابرکوه با ظرفیت یک میلیون تن گندله،  فولاد سرمد ابرکوه شامل واحد نورد و میلگرد با ظرفیت 500 هزار تن انواع میلگرد آجدار، واحد کلاف سازی با ظرفیت 450 هزار تن کلاف فولادی، واحد فولاد سازی با ظرفیت 600 هزار تن شمش چهار گوش و واحد تولید آهن اسفنجی با ظرفیت 1.2 میلیون تن، تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان با ظرفیت 2.5 میلیون تن کنسانتره، فولاد کردستان شامل فولادسازی و نورد و ورق قروه با ظرفیت یک میلیون تن ورق فولادی ، آهن اسفنجی با ظرفیت 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی سرد و بریکت سرد، شرکت معدنی و فولادی ستاره سیمین هرمز با ظرفیت 1.7 میلیون تن آهن اسفنجی، معدنی و صنعتی سپهر تجلی ایرانیان (معدن گلندرود) با ظرفیت 50 هزار تن ذغال سنگ کک شو و سایر معادن است.

- پروژه صبا امید غرب خاورمیانه درحال تکمیل عملیات اجرای مرحله اول پروژه گندله‌سازی به ظرفیت یک میلیون تن و آماده سازی شرایط برای اجرای مرحله دوم پروژه به منظور دستیابی به ظرفیت 2 میلیون تن در سال است. شروع پروژه اردیبهشت 1400 و زمان بهره برداری شهریور 1402 است. مالکیت تجلی در این پروژه 30 درصد با پیشرفت فیزیکی 21 درصدی و هزینه سرمایه گذاری 15 میلیون دلار و 395 میلیارد تومان است.

- پروژه فولاد سرمد ابرکوه با هدف توسعه صنایع فولادی و همکاری در برنامه های تکمیل زنجیره تولید با ایجاد توازن و تعادل در مواد اولیه و محصولات و تعامل با واحدهای شرکت های فولادی مشابه به منظور تامین بخشی از نیازهای فولادی در اسفند سال 91 تاسیس شد. واقع شدن کارخانه در مرکز ایران،  دسترسی به راه های اصلی و عدم وجود کارخانه مشابه در شعاع 100 کیلومتری موجب شده توانایی پاسخگویی برای تامین نیازهای مصنوعات فولادی در صنایع مرتبط در استان های همجوار را داشته باشد. واحد میلگرد شرکت در حال تولید و فروش است و پروژه های آن شامل واحدهای آهن اسفنجی شمش و کلاف است. تجلی در این شرکت مالکیت 48 درصدی دارد.

تامین آهن اسفنجی و خوراک از چادرملو با توجه به فاصله نزدیک دو کارخانه که در نتیجه آن افزایش کیفیت محصولات با توجه به کیفیت مطلوب مواد اولیه و رقابتی کردن قیمت محصول تولیدی به واسطه کاهش کرایه حمل خوراک است. دسترسی به خط آهن سراسری در دست احداث یزد - اقلید - شیراز که با توجه به صرفه اقتصادی ناوگان حمل و نقل ریلی در آینده ای نه چندان دور تامین خوراک و توزیع محصولات استفاده خواهد شد.

فاصله نزدیک به راه های اصلی و ترانزیت -شمال جنوب به غرب از مزایای شرکت است‌. پوشش مناسب برای تامین نیازهای مصنوعات فولادی در صنایع مرتبط در استان های مرکزی و پروژه های بزرگ شهرهای یزد ،اصفهان ،شیراز یاسوج کرمان و شهرکرد یکی از مزایا است. اشتغال زایی در منطقه محروم و توسعه نیروی انسانی متخصص و تحصیل کرده در منطقه و کشور از دیگر مزایا است‌. امکانات استفاده از تسهیلات صندوق ذخیره ارزی با در نظر گرفتن اینکه در این پروژه از هیچ گونه تسهیلات مشابهی استفاده نشده است.

- شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان: شرکت فولاد خراسان جهت تکمیل زنجیره تولید و چرخه تامین مواد اولیه مورد نیاز و طی مطالعات امکان سنجی به عمل آمده، احداث واحد تغلیظ سنگ آهن با ظرفیت اسمی 2.5 میلیون تن در سال با عیار حداقل 67.8 درصد در محل معدن سنگان را در دستور کار قرار داد. پروژه سال 99 بطور مجدد کلید زده شد و شهریور سال 1403 به بهره برداری می رسد. تجلی مالکیت 35 درصدی در این پروژه دارد و تاکنون پیشرفت فیزیکی 20 درصدی داشته. هزینه سرمایه گذاری 71 میلیون دلار و 980 میلیارد تومان است.

- شرکت معدنی و فولادی ستاره سیمین هرمز: در راستای توسعه صنعت فولاد در جنوب بر اساس نتایج طرح جامع فولاد ،طرح افزایش سقف فولاد به میزان 10 میلیون تن در سال در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در شرکت صنایع معدنی و فولادی ستاره سیمین هرمز در دستور کار قرار گرفت. پروژه های طرح جامع در مرحله اول ساخت یک واحد تولید آهن اسفنجی به ظرفیت 1.7 میلیون تن در سال پیش بینی شده است. زمان بهره بردای سال 1404 و مالکیت تجلی 5.9 درصد ست. خوراک شرکت گندله بوده و  هزینه سرمایه  گذاری  120.9 میلیون یورو و 999 میلیارد تومان است.

- شرکت معدنی و صنعتی سپهر تجلی ایرانیان: این شرکت به منظور تمرکز و فعالیت های ستادی در حوزه معادن و صنعت سال 1400 تاسیس شد که اولین مأموریت آن بهره برداری از معدن گلندرود است. معدن ذغالسنگ گلندرود یکی از معادن قدیمی زیرزمینی در استان مازندران و دارای ذخیره قطعی 12 میلیون تن و قرارداد 11 ساله تجهیز و 10 سال برداشت است. محصول شرکت ذغال سنگ کک شو بوده و  ظرفیت تولید سالانه آن 50 هزار تن طبق قرارداد (فرض 150 هزار تن) و  زمان بهره بردای 1401 است. مالکیت تجلی در این پروژه 100 درصد بوده و هزینه سرمایه گذاری 15 هزار میلیارد تومان است.

- جزئیات نحوه محاسبه پرتفو های غیر بورسی: برای ارزش گذاری شرکت تجلی ارزش افزوده پرتفوی بورسی و غیر بورسی محاسبه و با حقوق صاحبان سهام آخرین گزارش مالی جمع و سپس بر تعداد سهام تقسیم خواهد شد. ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی با ارزش برآوردی پروژه ها و کسر آن از سهم تجلی از مبالغ سرمایه گذاری جهت تکمیل پروژه ها برابر خواهد بود. برای محاسبه ارزش هر کدام از پروژه ها سود تقسیمی برآوردی آنها در سال های آینده با توجه به زمان بهره‌برداری فرضی و ارزش سال نهایی تنظیم و جمع شده است.

مبنای نرخ فروش درآمد عملیاتی حاصل از فروش محصولات پروژه ها نرخ شمش فولاد خوزستان بوده که 95 درصد نرخ حال حاضر و شمش منطقه CIS برای سال های آینده است. با توجه به وضعیت فعلی بورس کالا و کاهش اخیر نرخ این محصولات آهن اسفنجی کنسانتره گندله ورق و.‌‌.. ضرایب آنها به نسبت شمش فولاد خوزستان، ارقام محافظه‌کارانه ای در نظر گرفته شده است. نرخ ارز نیز دلار نیما با رشد 20 درصد برای سال های بعد لحاظ شده است. همچنین برای پیش بینی مقدار فروش درآمد عملیاتی حاصل از فروش محصولات فرش شده پروژه ها در سال اول بهره برداری با 30 درصد ظرفیت سال دوم 50 درصد و سال سوم با ظرفیت کامل تولید و فروش داشته باشند.

با توجه به صنعت مورد بررسی پروژه ها برای پیش بینی سود خالص آنها از شرکت‌های بورسی شفاف به عنوان الگوی صورت سود و زیان هریک از پروژه ها بهره گرفته شد. هزینه مالی و مالیات در نظر گرفته نشده اما با توجه به ارقام ارزی و ریالی سرمایه گذاری در هر کدام از پروژه ها ،رقم استهلاک با تعداد سال و نرخ مفروض محاسبه شده است. سودهای تقسیمی طی سال های آینده و ارزش برآوردی ( سود خالص ضربدر نسبت P/E 5) در سال نهایی با نرخ بازده مورد انتظار و توجه به سال بهره برداری تنظیم شده است.

مفروضات محاسبه ارزش هر سهم تجلی:

وضعیت پرتفوی بورسی تجلی در 23 آبان

صورت وضعیت پرتفوی غیر بورسی

ارزش ذاتی هر سهم تجلی

همچنین مرتضی علی اکبری مدیر عامل تجلی در این نشست با بیان اینکه ارزش معادن در بازار سرمایه کمتر شناخته شده ، گفت: برای طی مراحل ابتدا باید محدوده های معدنی را ثبت کرد. سپس پروانه اکتشاف دریافت و سپس گواهی اکتشاف صادر و ارزش معدن افزایش یابد . سپس گواهی کشف دریافت خواهد شد و معدن به ذخایری که نیاز است،  می رسد. پس از آن پروانه بهره‌برداری دریافت می شود که هر کدام از این مراحل ارزش خود را دارد.

وی افزود: استراتژی شرکت تجلی در ابتدا در زنجیره فولاد بود که علاوه بر آن میل رفتن به سمت مواد نادر خاکی وجود دارد و وزن سرمایه‌گذاری در این خصوص افزایش خواهد داشت. شرکت تجلی اولین شر‌کت پروژه محور در ایران است که محاسبه NAV آن با شرکت های دیگر متفاوت و مانند سایر شرکت ها محاسبه نمی شود.

علی اکبری ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی درصورت عدم تعریف پروژه جدید بالغ بر 8 هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز است. این رقم طی چند مرحله مانند تسهیلات، افزایش سرمایه، انتشار اوراق یا از صندوق های خصوصی و پروژه عملیاتی خواهد شد . قراردادی با یک تامین سرمایه منعقد شده تا بهترین روش را برای تامین منابع مالی محاسبه کنند.

پرتفوی معادن و محدوده های اکتشافی

در این میان، نادر گلشنی نسب مدیر امور معادن و اکتشافات تجلی هم درخصوص پرتفوی معادن و محدوده های اکتشافی گفت: نخستین معدنی که اواخر سال گذشته و پس از عرصه تجلی قرارداد مشارکت 85 درصدی آن منعقد شد در محدوده اسمائیل کندی قرار گرفته که معدن مس- طلا پورفری با عیار کمتر از یک و ذخایر بالا و دارای پروانه اکتشاف است.

وی افزود: معدن قبادلو در 7 کیلومتری شهرستان عجبشیر دومین معدن شرکت است که دارای ذخیره سیلسیس گرمابی و پروانه بهره برداری است و بیش از 30 هزار تن تا 300 هزار تن ذخیره دارد. تجلی مالکیت 100 درصدی این معدن را در اختیار دارد. همچنین تجلی برنده سه محدوده پلی متال در مزایده شد که در محدوده سیستان و در مرحله درخواست پروانه اکتشاف قرار دارد. محدوده دم قشلاق ماکو با مشارکت تجلی دارای پروانه بهره برداری است. ماده معدنی شناسایی شده منیزیت و حدود ذخیره قطعی بالغ بر 9 میلیون تن  و ذخیره احتمالی 4.5 میلیون تن است.

این مدیر ادامه داد: در محدوده های دولومیت با مالکیت تجلی به مساحت 1.3 و 1.9 کیلومتر طرح اکتشافات در حال بررسی است. 18 محدوده لیتیم بررسی شده که بطور عمده در خراسان و سمنان بودند . برخی از محدوده ها مزایده ای و برخی هم از طریق آزادسازی و برخی هم در آینده برای  مشارکت و خرید توسط تجلی پیش بینی شده است.

گلشنی نسب عنوان کرد: در استان خراسان جنوبی 4 محدوده مد نظر قرار گرفت که از بین 18 محدوده رصد شده، ثبت شد . محدوده اول 214 کیلومتر مربع بود که موافقت 146 کیلیومتر مربع برای دریافت پروانه اکتشاف با مشارکت 100 درصدی تجلی اخذ شد. دومین محدوده پلی متال بالغ بر 60 کیلومتر مربع بود که 7.7 کیلومتر بلامعارض تشخیص داده شد و تا مرحله پرداخت هزینه تبصره ۶ قانون معادن، اقدام شده و با موافقت اداره کل منابع طبیعی امید است افزایش مساحت انجام بپذیرد. البته این محدوده 7.7 کیلومتر مربعی هم منافع را تامین می کند.محدوده سوم بالغ بر 141 کیلومتر مربع است که با کل محدوده موافقت شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام