نوسان شاخص بورس طبیعی است / انتقاد از تعبیر ریزش و سقوط !

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، وزارت اقتصاد در واکنش به گزارش دنیای‌اقتصاد با عنوان "بورس پس‌‌‌‌‌‌‌ از مداخله بد‌‌‌‌‌‌‌موقع" اعلام کرد: احیای اعتماد سهامداران، مهم‌ترین رویکرد دولت در قبال بورس است و اقداماتی نیز در این راستا انجام شده‌ اما به هر حال نوسانات بورس امری طبیعی است و اینکه هر نوسانی به ریزش و سقوط تعبیر شود، درست نیست.

در تحلیل روند روزانه، اقداماتی که دولت در دو سال‌گذشته برای بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران و حفظ حقوق سهامداران انجام‌ داده را باید لحاظ کرد. دولت علاوه‌بر تعریف و اجرای بسته‌های حمایتی تلاش‌ کرده با اقداماتی در راستای پیش‌بینی‌پذیر‌کردن اقتصاد و کاهش نااطمینانی‌‌‌‌‌‌‌ها، ثبات نسبی را به اقتصاد بازگرداند تا متاثر از آن وضعیت بورس نیز با ثبات شود.

در همین حال اقداماتی همچون تاکید بر متنوع‌سازی ابزارهای سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری‌های غیر‌مستقیم و تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی از بازار سرمایه در این دولت انجام شده‌ است.برای نمونه می‌توان توسعه کمی و کیفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و طراحی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید، پذیره‌‌‌‌‌‌‌نویسی شرکت‌های سهامی عام پروژه به‌منظور تامین مالی پروژه‌های کلان اقتصادی از بورس، تسهیل پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس و فرابورس، تسهیل‌گری و کاهش مدت‌‌‌‌‌‌‌زمان فرآیندهای افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی و فرابورسی، متنوع‌‌‌‌‌‌‌سازی روش‌های تامین مالی مسکن و ثبات بازار سرمایه، طراحی نسل جدید الگوریتم‌ها و هشدارهای نظارتی (بورس‌بان)، تعیین‌تکلیف متوفیان سهام عدالت، توسعه بر‌‌گزاری مجامع الکترونیکی و واریزهای منظم صندوق توسعه‌ملی به صندوق تثبیت اشاره کرد.

معرفی و طراحی ابزارهای جدید در راستای تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری آحاد جامعه، پرداخت سود سهام و تسویه سودهای معوق، بیمه‌کردن سبد سهام اشخاص حقیقی در راستای حمایت از بازار سرمایه، ایجاد امکان توثیق الکترونیکی سهام، اصلاح ساز و کارهای صندوق‌های ETF دولتی، اصلاح آیین‌نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت و... مجموعه اقداماتی است که در جهت حمایت از بازار سرمایه انجام‌ شده یا در دست انجام است. در سوی دیگر شاهد بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی بوده که در رفع نااطمینانی‌ها و ایجاد ثبات اقتصادی و به‌دنبال آن ثبات بازار سرمایه اثرگذار است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام