رئیس سازمان برنامه و بودجه مجبور به ارایه توضیح درباره ادعای جدید شد!

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، داود منظور بعد از ادعای دیروز مبنی بر حضور ایران در رده نوزدهم اقتصاد جهان با تولید ناخالص داخلی ۱.۸۱ تریلیون دلار، مورد انتقاد قرار گرفت و برخی محاسبات وی را زیر سئوال بردند تا وی امروز مجبور به ارایه توضیح شود.

وی اعلام کرد: این رتبه بندی توسط نهادهای بین المللی بر اساس نرخ ارز مرجع موسوم به نرخ برابری قدرت خرید صورت گرفته است. این نرخ ارز متفاوت از نرخ ارز اعلامی از سوی کشورها است و توسط نهادهای بین‌المللی محاسبه می شود. برای محاسبه این شاخص یک سبد کالای مشخص برحسب پول ملی دو کشور ارزش‌گذاری می‌شود. نسبت این دو ارزش به یکدیگر نرخ ارز بر حسب برابری قدرت خرید را نشان می‌دهد.

در کشورهایی مثل ایران که یارانه گسترده‌ای پرداخت می‌شود این نرخ بسیار کمتر از نرخ ارز اعلامی توسط بانک مرکزی است.

براساس این گزارش، منظور در حالی این توضیحات را ارایه کرده تا شاید کمی از فشار انتقادات را بکاهد که رتبه اقتصادی ونزوئلا  با وجود بحران چند سال اخیر و ثبت رکوردهای تورم 700 تا 250 درصدی، 31 اعلام شده است!

از سوی دیگر به اعتقاد برخی، ایران با محاسبه تولید ناخالص داخلی سرانه نه تنها در میان 50 کشور اول دنیا هم نیست بلکه در رده 78 قرار دارد. انتقاد دیگر کارشناسان، عدم امکان استفاده از تولید ناخالص سرانه بجای درآمد سرانه آن هم در شرایط تحریم است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام