افزایش ۳۶ درصدی تامین مالی شرکت ها از طریق انتشار اوراق بدهی+ برنامه ها

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مرتضی چشان رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بدهی سازمان بورس در خصوص اقدامات اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بدهی در سال 1402 به سنا، اعلام کرد: راه‌اندازی سامانه جامع نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی (پنل بدهی) به منظور افزایش شفافیت، افزایش سرعت تامین مالی متقاضیان، حذف فرآیند کاغذی از کل فرآیند تامین مالی و نظارت بر خط بر فرآیند تامین مالی از جمله اقداماتی است که عمده آن در سال 1402 انجام شد.

افزایش ظرفیت تامین مالی، کاهش هزینه و زمان تامین مالی با استفاده از رتبه اعتباری متقاضیان تامین مالی و بدون استفاده از رکن ضامن از دیگر اقدامات بود که به مرحله اجرا رسید. نخستین اوراق قرض‌الحسنه جهت ارائه تسهیلات عام‌المنفعه و اوراق مرابحه سهام در راستای حمایت از بازار سهام در سال 1402 منتشر شد.

سازمان بورس با افزایش بیش از 36 درصدی تامین مالی شرکت‌های تولیدی نسبت به سال گذشته به تامین نقدینگی بخش خصوصی کمک کرد. کل اوراق بدهی منتشره در سال 1401 معادل 298 هزار میلیارد تومان بود که سال 1402 حدود 26 درصد افزایش یافت.

تامین نقدینگی مورد نیاز شرکت های تولیدی از طریق این بازار منجر به رونق تولید، هدایت منابع مالی به فعالیت‌های مولد اقتصادی، تامین سرمایه در گردش بلندمدت و کاهش تورم با توجه به افزایش تولید خواهد شد.حجم درخواست‌های واصله به منظور تامین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی نسبت به سال 1401 حدود 2 برابر شده که برخی موافقت اصولی‌های صادره نیز منتشر نشده است.

الکترونیکی کردن قراردادهای پشتوانه انتشار اوراق از طریق سامانه ناب (پنل بدهی)، تجمیع کلیه دستورالعمل‌های انتشار اوراق بدهی در قالب دستورالعمل و عملیاتی کردن اوراق قابل تعویض و تبدیل به سهام از جمله برنامه‌های در دستور کار است که سال جاری انجام می شود. برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف به منظور آشنایی صنایع با انواع ابزارهای تامین مالی و پیگیری رفع چالش‌های مالیاتی اوراق وکالت از دیگر برنامه‌ها در سال جدید است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام