سهمیه واردات تولیدی، بازرگانی، ماشین‌آلات و CKD و CBU در سال جاری

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سامانه جامع تجارت از تصمیمات جدید وزارت صنعت در مورد سهمیه واردات حوزه‌های تولیدی و بازرگانی، ماشین‌آلات و CKD و CBU در سال ۱۴۰۳ خبر داد.

حوزه‌های تولیدی و بازرگانی

سهمیه علی‌الحساب به میزان ۳۰ درصد سهمیه اختصاص داده شده در سال ۱۴۰۲ در حوزه‌های بازرگانی و تولیدی برای فصل بهار ۱۴۰۳ اختصاص پیدا کرده است.

اعطای سهمیه سال ۱۴۰۳ به تولیدی‌های فاقد سهمیه در سال ۱۴۰۲، منوط به ثبت برنامه تولید در بخش داخلی سامانه جامع تجارت و تأیید ادارات صنعت استانی و در چهارچوب دستورالعمل مربوطه است.

حوزه ماشین‌آلات

اعطای سهمیه در حوزه ماشین‌آلات در سال ۱۴۰۳ منوط به اعلام مقادیر سهمیه‌های فوق توسط وزارت صنعت است ولی ثبت‌سفارش‌هایی که بخشی از ارز را تأمین و یا بخشی از ماشین آلات را اظهار گمرکی کرده باشد به شرط عدم افزایش ارزش پرونده، امکان ادامه فرآیند تجاری (بدون کنترل سهمیه) را دارند.

حوزه CKD و CBU

پاسخ‌دهی به درخواست‌های مجوز در حوزه‌های سهمیه «CKD» و «CBU» در سال ۱۴۰۳ منوط به اعلام مقادیر سهمیه‌های فوق توسط وزارت صنعت است.

- از اول فروردین ۱۴۰۳ استفاده از باقی مانده سهمیه سال ۱۴۰۲ امکان‌پذیر نخواهد بود.

- پرونده‌های دارای تأمین ارز (به میزان تأمین سال قبل) و ترخیص (به میزان ترخیص سال قبل) از بررسی سهمیه در سال ۱۴۰۳ معاف هستند.

- تخصیص سهمیه مازاد به کالاهای خاص (لاستیک، پنبه، ویسکوز و کاغذ) در بهار سال ۱۴۰۳ کمافی‌السابق برقرار است.

- معافیت ثبت‌سفارش‌های قرارداد با دستگاه‌های اجرایی از کنترل سهمیه واردات در سال ۱۴۰۳ لغو شده و لازم است واحدهای تولیدی و بازرگانی، تعهدات قراردادی را در برنامه اعلام شده در سامانه جامع تجارت درج و بر آن اساس از سهمیه ارزی وفق دستورالعمل مربوطه استفاده کنند.

- حالت ثبت سفارش "تا ۵۰۰ هزار دلار" برای کلیه بازرگانانی که قبل از سال ۱۴۰۳ کارت بازرگانی دریافت کرده‌اند، کماکان معاف از بررسی سهمیه بوده و بازرگانانی که از سال ۱۴۰۳ کارت بازرگانی دریافت می‌کنند مشمول سهمیه ۱۰۰ هزار دلاری با شرایط مندرج در دستورالعمل مربوطه هستند.

- قواعد ثبت‌سفارش تلفن همراه در بهار سال ۱۴۰۳ طبق روال قبل خواهد بود (تخصیص یک ششم میانگین واردات تلفن همراه بازرگان در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به عنوان سابقه اولیه).

- پرونده‌های ثبت‌سفارش معتبر سال ۱۴۰۲ به میزانی که تأمین ارز یا ترخیص نشده باشند، جزو مصرف از سهمیه سال ۱۴۰۳ محسوب خواهند شد.

- سایر قواعد کنترل سهمیه در سال ۱۴۰۲ در بهار سال ۱۴۰۳ نیز برقرار است.

- پاسخ‌دهی به درخواست مجوزهای "بررسی سیستمی سهمیه واردات" به صورت سیستمی بوده و نیازی به مراجعه حضوری متقاضیان نیست.

انتهای پیام