کد خبر: ۱۴۳۶۵۴
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰

نحوه محاسبه مالیات و عوارض انواع خودرو مشخص شد / معافیت دو گروه
با رای امروز مجلس:

نحوه محاسبه مالیات و عوارض انواع خودرو مشخص شد / معافیت دو گروه

نحوه محاسبه و شرایط اخذ مالیات و عوارض شماره گذاری انواع محصولات خودرویی و وسایل نقلیه با تصویب مجلس مشخص و خودروهای کم مصرف و هیبریدی از پرداخت مالیات و عوارض شماره گذاری معاف شدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در ادامه بررسی نمایندگان مجلس از لایحه مالیات بر ارزش افزوده ، ماده 30  که مربوط به نحوه محاسبه و شرایط اخذ مالیات و عوارض شماره گذاری انواع وسیله نقلیه موتوری بود به تصویب رسید .

طبق این ماده ، شماره‌گذاری انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت، براساس رتبه انرژی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ، طبق نرخ­ های مندرج در جدول زیر مشمول مالیات و عوارض سبز می شوند. مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده، قیمت فروش کارخانه در مورد تولیدات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودروهای وارداتی است.

 

تبصره 1- مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده برای انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت‌های تولید داخل یا وارداتی تا پایان دی‌ماه، توسط سازمان تعیین و برای اجراء در سال بعد اعلام می‌شود. مأخذ مزبور برای وسائط نقلیه ای که جدیداً تولید یا وارد می شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات توسط سازمان تعیین و اعلام می‌شود.

تبصره 2- خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت های برقی و تمام هیبرید پلاگین به تشخیص وزارت صنعتت مشمول مالیات و عوارض موضوع این ماده نیست .

تبصره 3- وزارت صنعت مکلف است ظرف مدت سه‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان ملی استاندارد ایران، فهرست کلیه خودروها و موتورسیکلت های تولید داخل و وارداتی را با توجه به رتبه انرژی که در برچسب انرژی آنها درج شده به‌صورت برخط به سازمان اعلام و برای اطلاع عموم منتشر کند.

تبصره 4- در صورتی که خودروها و موتورسیکلت های موضوع این ماده فاقد برچسب انرژی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران باشند، مصداق وسائط نقلیه ردیف (G) تلقی می شود.

تبصره 5- اشخاص حقوقی واردکننده و تولیدکنندگان انواع وسائط نقلیه موضوع این ماده مکلفند اظهارنامه مربوط به مالیات و عوارض شماره‌گذاری و همچنین مشخصات دقیق وسائط نقلیه فروخته‌شده هرماه را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به نحوی که سازمان اعلام می کند، به سازمان تسلیم و مالیات و عوارض متعلق به آن را پرداخت کنند. عدم پرداخت مذکور در مهلت مقرر، موجب جریمه غیرقابل بخشودگی به میزان 10 درصد مالیات و عوارض موضوع این ماده و در صورت تأخیر در پرداخت آن، مشمول جریمه‌های موضوع ماده (40) این قانون می شود.

تبصره 6- اشخاص حقیقی واردکننده خودرو و موتورسیکلت مکلفند قبل از شماره‌گذاری، با مراجعه به ادارات امور مالیاتی ذی‌ربط، مالیات و عوارض متعلق به آن را به ترتیبی که سازمان تعیین می‌کند پرداخت کنند. شماره‌گذاری وسائط نقلیه متعلق به دولت و نیروهای نظامی و انتظامی نیز مشمول این ماده است.

تبصره 7- نیروی انتظامی(معاونت راهنمایی و رانندگی) مکلف است قبل از ‏شماره‌گذاری وسائط نقلیه وارد شده توسط اشخاص حقیقی، گواهی پرداخت مالیات و عوارض را کنترل و از شماره‌گذاری وسائط نقلیه‌ای که مالیات و عوارض آنها پرداخت نشده است، خودداری کند .

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ