کد خبر: ۱۶۸۹۲۵
۰:۰ - ۱۴۰۰/۳/۲۱

مشخصات جامع شرکت ۴۰۰ میلیاردی و آماده عرضه اولیه ۱۸ درصدی در بورس
بررسی های بورس پرس از :

مشخصات جامع شرکت ۴۰۰ میلیاردی و آماده عرضه اولیه ۱۸ درصدی در بورس

مشخصات جامع شرکت ۴۰۰ میلیارد تومانی پارس فولاد سبزوار که درصف عرضه اولیه ۱۸ درصدی سهام در بازار دوم معاملات بورس ایستاده، بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پارس فولاد سبزوار از دوازدهم خرداد در پلاک 589 با نماد "فسبزوار" و در بخش فلزات اساسی در بازار دوم معاملات بورس درج شد تا آماده عرضه اولیه 18 درصد از سهام ( 15 درصد به عموم و سه درصد سهمیه به صندوق های سرمایه گذاری) در روز عرضه اولیه معادل 720 میلیون سهم باشد.

معرفی شرکت

طبق بررسی های بورس پرس، طی فراخوان ایمیدرو در سال ۹۳ جهت واگذاری طرح های ۸ گانه فولادی، طرح فولاد سبزوار واقع در شهرستان جوین استان خراسان رضوی به مالکیت سازمان ایمیدرو به شرکت اپال کانی پارس با سهم ۸۵ درصدی واگذار شد. پس از واگذاری طرح شامل واحد احیای مستقیم با پیشرفت فیزیکی ۶۷.۴ درصدی و واحد فولادسازی با پیشرفت فیزیکی ۸.۴ درصدی و با تشکیل هیات اجرایی، فعالیت‌های پروژه سرعت گرفت و در ۳۱ خرداد سال ۹۴ با تشکیل شرکت پارس فولاد سبزوار کار به این هیات مدیره واگذار شد و اکنون به عنوان کارفرمای طرح فعالیت می کند.

شورای اقتصاد طبق مصوبه ۲۱ تیر سال ۸۵ به سازمان ایمیدرو مجوز داد در طرح‌های استانی تولید فولاد، حداکثر تا سقف ۶.۴ میلیون تن سرمایه گذاری کند و پس از بهره برداری از واحدهای مزبور، حداقل ۵۱ درصد سهام آنها به بخش غیردولتی واگذار شود. از این رو این سازمان اقدام به شناسایی محل هایی از جمله محل کنونی طرح فولاد سبزوار کرد و در ۲۳ تیر سال ۸۶ جواز تاسیس این طرح از وزارت صنایع و معادن آن زمان اخذ شد‌.

واگذاری طرح به بخش خصوصی طبق مصوبه فوق، سال ها مورد پیگیری قرار گرفت و برای آخرین بار کارشناسی قیمت گذاری طرح در ۳۰ دی سال ۹۲ صورت گرفت. طبق قرارداد مشارکت، طرح با سهم ۸۵ درصدی شرکت اپال کانی پارس با سرم  و ۱۵ درصدی سازمان ایمیدرو در ۱۳ بهمن سال ۹۳ به بخش خصوصی واگذار شد. همچنین ۳۱ خرداد سال ۹۴ شرکت پارس فولاد سبزوار با سهام مذکور تأسیس شد و مراحل انتقال دارایی ها به این شرکت در حال انجام است.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه این  شرکت با ۳۶۷ نیروی انسانی در بدو ۱۰۰ میلیون تومان بوده که طی یک مرحله افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران به ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.  ۸۴.۹ درصد سهام تحت مالکیت شرکت اپال کانی پارس و ۱۵ درصد به سازمان ایمیدرو تعلق دارد.

نقاط ضعف و قوت، فرصت ها و تهدیدها

هر زمان که شرکت اقتصادی به دنبال تهیه برنامه استراتژیک است یکی از معیارهای تحلیل ماتریس، تحلیل رقبا است. چرا که باید شناخت دقیقی از رقبا بدست آورد تا بتواند در محیط رقابتی فعالیت و مزایای رقابتی را نیز شناسایی کند. شرکت پارس فولاد سبزوار به عنوان یک شرکت کاملاً تخصصی با بهره مندی از برنامه‌های مدون و متخصصان خبره در صنعت فولاد فعالیت می کند و بطور اخص به تولید آهن اسفنجی مبادرت می‌کند. شرکت های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، ذوب آهن، فولاد خراسان و فولاد کاوه جنوب کیش از جمله رقبای این شرکت بشمار می روند.

اطلاعات تولید

ظرفیت اسمی خط تولید احیا مستقیم شرکت پارس فولاد سبزوار سالانه ۸۰۰ هزار تن است که از یکم بهمن سال ۹۶ به بهره‌برداری رسیده و از آغاز بهره برداری در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۹۷ بالغ بر ۱۱ ماه فعالیت کرده است.

درآمد ارائه خدمات سال ۹۷ بابت تبدیل گندله آهن اسفنجی بوده که طبق توافق صورت گرفته فقط کارمزد تبدیل، دریافت شده است. طی سال مالی ۹۸-۹۹ بهره برداری از خط تولید بریکت سازی(سرد) از ۲۹ مرداد سال ۹۹ با ظرفیت اسمی ۳۰ هزار تومان در سال آغاز شد در این سال مالی کلیه فروش های شرکت به سایر مشتریان بوده و فروش به اشخاص وابسته صورت نگرفته است.

صورت سود و زیان سه سال مالی اخیر

پیش‌بینی سود هر سهم دوره جاری

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ