کد خبر: ۱۹۱۳۶۶
۰:۰ - ۱۴۰۱/۳/۳۱

تهدید توقف خطوط تولید شرکت های دارویی برآیند عدم اصلاح قیمت ها
رئیس هیات‌مدیره انجمن صنایع داروهای انسانی مطرح کرد:

تهدید توقف خطوط تولید شرکت های دارویی برآیند عدم اصلاح قیمت ها

رئیس هیات‌مدیره انجمن صنایع داروهای انسانی با اشاره به کاهش تولید دارو گفت: تهدید جدی توقف تولید در خطوط باقی مانده که در صورت رفع نشدن مشکلات تولیدکنندگان دارو ، رخ خواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، انجمن صاحبان صنایع داروهای انسانی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور از بحران در تولید دارو و تعطیلی خطوط تولید از تیر ماه خبر داد و اعلام کرد: صنایع داروسازی در سخت‌ترین شرایط جنگ تحمیلی، تحریم‌ها، شیوع کرونا و شرایط دشوار پیش آمده، همواره ضامن استقلال و افتخار داخل در حوزه سلامت بودند.

اما در شرایط کنونی بی‌توجهی به حداقل درخواست‌های این صنعت که از الزامات اولیه تولید است با بلاتکلیفی در تصمیم‌گیری، شرایط را به گونه‌ای فراهم کرده که تامین و تولید دارو را سخت‌تر و به مرز بحران رسانده است. با وجود مکاتبات متعدد برای اقدام فوری و پیشگیری از بحران دارویی تاکنون هیچ اقدام عملی در این خصوص انجام نشده و ضمن از دست دادن فرصت، امکان تولید بسیاری از داروها از بین رفته است.

محمد عبده‌زاده رئیس هیات‌مدیره انجمن صاحبان صنایع داروهای انسانی درباره این نامه به همشهری آنلاین اعلام کرد: از بهمن سال گذشته که تخصیص ارز دارو دچار اختلال شد بصورت مداوم جلسه برگزار و نامه‌نگاری شد اما هنوز پاسخ مشخصی دریافت نکرده و هیچ اقدامی هم نشده است. به همین دلیل با ارسال نامه به رئیس‌جمهور بصورت شفاف شرایط نامناسب صنعت دارو اطلاع رسانی شد.

تولید دارو به هیچ عنوان مناسب نیست و دلایل آن هم کاملا مشخص است. برای تولید دارو نیاز به تامین ارز و بهای تمام شده وجود دارد که متاثر از تورم است. تخصیص ارز از حالت انضباط خارج شده و در بحث بهای تمام‌شده هم که تولید وابسته به مواد اولیه، هزینه‌های جانبی، بسته‌بندی، نهاده‌های تولید، حامل‌های انرژی و... است، نگاهی به اصلاح قیمت دارو نیست.

دولت همه چیز را افزایش داده اما قیمت دارو به همان میزان قبل باقی مانده است. اصلاح نشدن قیمت دارو نتیجه‌ای جز ورشکستگی و تعطیلی کارخانه‌ های دارویی ندارد و در نهایت به کمبود و فقدان دارو منجر می‌شود. میزان افزایش قیمت‌ها در رفع مشکلات تولیدکنندگان در گروه‌های مختلف دارویی متفاوت است. در شربت‌ها افزایش قیمت شکر اثرگذار بوده که اکنون سه برابر شده است.

در سرم‌ها مواد اولیه پتروشیمی که متاثر از پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن است که در بورس به روز عرضه و قیمت آن از سوی دولت تعیین می‌شود. از سوی دیگر ارزش افزوده کالاهای اساسی یک درصد شده اما این عدد برای داروسازی همان ۹ درصد و بر اساس ارز نیمایی است. قیمت گاز از سال ۹۹ تاکنون ۱۰ برابر شده و به این موارد باید افزایش ۵۷ درصدی حقوق و دستمزد، افزایش ۳۰ درصدی حمل و نقل، اخذ سود و تعرفه بازرگانی بر ماشین‌آلات خطوط تولید برای اولین بار را هم اضافه کرد. بهای قیمت تمام‌ شده داروهای تولیدی به شدت افزایش پیدا کرده و باید به نسبت تمام این افزایش‌ها، قیمت دارو هم به روز شود.

صورت مسئله این شرایط کاملا مشخص و تصمیم آن با دولت است. باید مشخص شود دولت قصد دارد از بیمار حمایت کند یا خیر؟ اگر اصل بر حمایت است باید پوشش بیمه‌ای دارو ۱۰۰درصد شود و مردم هیچ هزینه‌ای پرداخت نکنند. اما اگر حمایت نیست و سیاست پایین نگه‌داشتن قیمت دارو است، باید تورم این حوزه صفر شود که عملا امکان‌پذیر نیست.

طبق بودجه ۱۴۰۱ و دستورالعمل‌هایی که در حال اجرا شدن است همه‌چیز تغییر کرده و بر اساس ارز نیمایی انجام می‌شود. به همین دلیل باید قیمت دارو مانند دیگر صنایع متناسب با نرخ تورم اصلاح شود و همزمان پوشش بیمه‌ای بیماران افزایش پیدا کند. بسیاری از شرکت‌ها به دلیل اینکه بیشتر محصولات در حاشیه زیان قرار گرفته بر اساس موادی که در اختیار داشتند تاکنون تولید داشتند اما در حال حاضر هیچ سفارشی را ثبت نکرده و این باعث می‌شود در آینده تولیدی نداشته باشند. همین حالا تولید سرم به شدت کاهش پیدا کرده و به اندازه نیاز بازار نیست. شربت‌های آنتی‌بیوتیک هم کمیاب شدند. این شروع اتفاقی است که نگران کننده است.

صنایع دارویی نمی‌خواهند دارو تولید نکنند . برای تولید درست و مناسب باید صنعت دارو از حداقل‌هایی برخوردار باشد. تخصیص به موقع ارز و بهای تمام شده که دولت مصوب می‌کند، مثل دیگر صنایع برای دارو هم لحاظ شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ