کد خبر: ۱۹۱۴۵۰
۱۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۴/۱

حقوق بازنشستگان در سه دسته جداگانه افزایش می‌یابد
وزارت کار:

حقوق بازنشستگان در سه دسته جداگانه افزایش می‌یابد

وزارت کار از افزایش مستمری بازنشستگان در سه دسته جداگانه خبر داد و اعلام کرد: معیشت قشر بازنشسته از مهم‌ترین ماموریت‌ها و دغدغه‌ها است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، وزارت کار در پاسخ به گزارش روزنامه آرمان با عنوان آقای وزیر! به تعهدات عمل کنید، بقیه پیشکش! اعلام کرد: معیشت بازنشستگان و تأمین و ارائه خدمات مطلوب در چارچوب قوانین و تعهدات قانونی صندوق‌های بازنشستگی و پرداخت به‌موقع حقوق ماهانه آن‌ها، از مهم‌ترین ماموریت‌ها و دغدغه‌های وزارت کار و صندوق‌های بازنشستگی است.

براساس این گزارش، طبق ماده ۱۱۱ قانون تأمین‌اجتماعی، حداقل مستمری پرداختی در هر سال نباید کمتر از حداقل حقوق تعیین شده از سوی شورای عالی کار برای کارگران مشمول قانون کار باشد. علاوه بر آن طبق تصریح ماده ۹۶ این قانون، سازمان تأمین‌اجتماعی مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک بار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیئت وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

فرایند قانونی تدوین پیشنهاد سازمان تأمین‌اجتماعی

مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین‌اجتماعی، فرآیند و میزان افزایش سالانه مستمری بازنشستگان تحت پوشش را مشخص می‌کند. براین اساس بعد از تعیین میزان افزایش حداقل حقوق شاغلان مشمول قانون کار به صورت سالانه، سازمان تأمین‌اجتماعی با در نظر داشتن مصوبه شورای عالی کار و نیز نرخ تورم رسمی، پیشنهاد را در مورد میزان افزایش سالانه مستمری‌ها تدوین و از طریق وزارت کار برای تنفیذ به هیئت‌ وزیران ارسال و هیئت‌ وزیران در صورت تأیید و تنفیذ این پیشنهاد، مصوبه قانونی مربوطه را برای اجرا به سازمان تأمین‌اجتماعی ابلاغ می‌کند.

تدوین پیشنهاد افزایش مستمری‌ها در سال‌جاری با مشارکت کانون‌های بازنشستگان

بعد از تعیین میزان افزایش سالانه حداقل دستمزد کارگران در روزهای پایانی اسفند سال گذشته، فرآیند تدوین پیشنهاد سازمان تأمین‌اجتماعی در مورد میزان و چگونگی افزایش مستمری بازنشستگان و مستمری‌ بگیران در اولین روزهای بعد از تعطیلات نوروزی با مشارکت و همکاری اعضای هیئت‌ مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌ بگیران آغاز شد.

هفتم اردیبهشت ماه سال‌ جاری براساس مفاد مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین‌اجتماعی و با درنظر داشتن مفاد مصوبه شورای عالی کار، از طریق وزارت کار جهت بررسی و تنفیذ به هیئت‌وزیران ارسال شد. نهایتا ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ براساس مصوبه هیئت‌وزیران، دستورالعمل پرداخت و افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین‌اجتماعی به شرح زیر برای اجرا به این سازمان ابلاغ شد.

جزئیات مصوبه دولت درباره افزایش مستمری‌ها

مصوبه هیئت‌ وزیران در مورد افزایش مستمری بازنشستگان و سایر گروه‌های مستمری‌ بگیر از سازمان تأمین‌ اجتماعی، افزایش سال‌ جاری مستمری این گروه از بازنشستگان را در سه دسته جداگانه در نظر گرفته و به سازمان تأمین‌اجتماعی ابلاغ کرد.

  1. مستمری بازنشستگان حداقل‌بگیر از افزایش ۵۷.۴ درصدی متأثر و تا رقم حداقل پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان ترمیم می‌شود.
  2. مستمری‌ بگیران با دریافتی ماهانه بیش از حداقل دستمزد که پس از اعمال افزایش ده درصدی سال جاری، مستمری آن‌ها کمتر از رقم ده میلیون تومان خواهد بود، مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان به‌عنوان کمک معیشتی به مستمری آن‌ها افزوده می‌شود.
  3. مستمری افراد با دریافتی مبلغ مستمری ماهانه بیش از ده میلیون تومان ، ده درصد افزایش می‌یابد.

آمار تعداد بازنشستگان و مشمولان بخش‌های مختلف مصوبه دولت

طبق آخرین آمار از تعداد بازنشستگان و مستمری‌ بگیران تحت پوشش سازمان تأمین‌اجتماعی و ارقام مستمری ماهانه پرداختی به آنان در مجموع تعداد افراد حداقل‌ بگیر و زیر حداقل‌ بگیر، دو میلیون و ۲۶۸ هزار نفر معادل ۶۲ درصد کل تعداد مستمری‌ بگیران از این سازمان است و حدود یک میلیون و ۱۴۰ هزار نفر نیز افزایش ۱۰ درصد پایه حقوق به علاوه مبلغ ۶۵۰ هزار تومان خواهند داشت و حدود ۲۲۳ هزار نفر یعنی حدود ۶ درصد مجموع بازنشستگان تحت پوشش این سازمان، مشمول افزایش ده درصدی خواهند بود. در ضمن به مبالغ پرداختی به همه این افراد براساس شرایط و مقررات، حق عائله‌مندی و اولاد نیز با فرض داشتن دو فرزند مشمول حدود ۶۰۰ هزار تومان پرداخت خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ