کد خبر: ۱۹۵۲۳۳
۹:۰ - ۱۴۰۱/۶/۲۹

رسیدگی ماهوی به پرونده دعوای ایران علیه آمریکا در دیوان لاهه آغاز شد

رسیدگی ماهوی به پرونده دعوای ایران علیه آمریکا در دیوان لاهه آغاز شد

جلسات استماع دیوان بین المللی دادگستری به‌عنوان رکن قضایی سازمان ملل متحد برای رسیدگی ماهوی به دعوای ایران علیه آمریکا با حضور نمایندگان دو طرف آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایرنا، جلسات استماع دیوان بین المللی دادگستری به‌عنوان رکن قضایی سازمان ملل متحد برای رسیدگی ماهوی به دعوای ایران علیه آمریکا با حضور نمایندگان دو طرف آغاز شده است.

بر اساس این گزارش در این جلسات، دادگاه به محدودیت‌های غیرقانونی آمریکا برای فعالیت‌های اقتصادی و شرکت‌های دولتی ایرانی و اقدامات تقنینی، اجرایی و قضایی مغایر با حقوق بین الملل اتخاذ شده از جانب قوای مقننه، مجریه و قضایی آن در ضبط و توقیف اموال و دارایی‌های شرکت های دولتی ایران از جمله نزدیک به 2 میلیارد دلار از دارایی بانک مرکزی رسیدگی خواهد کرد.

قانون‌گذاری‌های مغایر با حقوق و عرف بین‌الملل و برخلاف اصول مربوط به مصونیت دولت‌ها و اموال آن‌ها و نیز قانون‌گذاری تبعیض‌آمیز باهدف ایجاد محدودیت بر فعالیت شرکت‌های ایرانی از دیگر مفاد مندرج در لایحه شکایت ایران در این پرونده است.

دیوان بین المللی پیش‌تر بهمن ۹۷، اعتراضات اولیه آمریکا به صلاحیت دادگاه و قابلیت پذیرش دعوا را رد و اعلام کرده بود دادخواست ایران را شنیده و دیوان صلاحیت رسیدگی به دعوی و اختلاف مطروحه را دارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ