کد خبر: ۲۰۹۹۳۸
۱۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۳/۵

پذیره نویسی دو شرکت سهامی عام پروژه محور و ورود ۵ شرکت جدید
مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس اعلام کرد:

پذیره نویسی دو شرکت سهامی عام پروژه محور و ورود ۵ شرکت جدید

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس با اعلام سه روش تأمین مالی پروژه‌ها از آماده بودن پذیره نویسی سهام دو شرکت و ورود ۵ شرکت سهامی عام پروژه محور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، وحید روشن‌قلب در مورد حضور شرکت‌های سهامی عام پروژه محور در بازار سرمایه به فارس اعلام کرد: در راستای تأمین مالی شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه برای تکمیل پروژه‌ها، سازمان بورس دو سال پیش اقدام به تصویب دستورالعمل نحوه پذیره‌نویسی شرکت‌های سهامی عامل پروژه کرد اما با توجه به درخواست‌هایی مبنی بر تسهیل فرآیندها، سال گذشته این دستورالعمل اصلاح شد.

فرایند تأمین مالی پروژه‌ها طبق این دستورالعمل به سه روش انجام می‌شود. یکی از روش ها تاسیس شرکت‌ سهامی عام جدید است که پروژه به ارزش کارشناسی شده به عنوان آورده غیرنقد موسسان به این شرکت منتقل شده و از طریق پذیره نویسی، بخشی از سهام این شرکت مبالغ مورد نیاز برای تکمیل پروژه جمع آوری می‌شود.

روش دوم از طریق انجام افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم از سهامداران در شرکت های دارای پروژه است که این فرآیند پس از تبدیل شرکت به سهامی عام انجام می‌شود. رویه سوم این است که شرکت های دارای چندین پروژه نیمه تمام می‌تواند با تاسیس هلدینگ سهامی عام، وجوهی را از طریق پذیره‌نویسی از بازار تأمین و صرف تکمیل پروژه‌های این هلدینگ کنند.

این فرایندها منوط به داشتن طرح توجیهی و برنامه کسب و کار مناسب و تایید هیأت پذیرش بورس یا فرابورس بوده و تاکنون دو شرکت اقداماتی انجام داده‌ و در شرف نهایی شدن صدور مجوز پذیره‌نویسی سهام هستند. تعدادی از شرکت‌ها هم فرایند ایجاد شرکت سهامی عام پروژه را شروع کردند و مدارک تکمیل می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود حداقل پنج شرکت سهام عام پروژه در سال جاری وارد بازار سرمایه شوند و سازمان بورس در صورت افزایش درخواست‌ها، آمادگی بررسی مدارک متقاضیان را دارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ