کد خبر: ۲۱۶۷۳۵
۰:۰ - ۱۴۰۲/۸/۳۰

سهام بورسی و بیمه عمر و زندگی وثیقه بانکی شد
با راه اندازی سامانه توثیق الکترونیکی دارایی:

سهام بورسی و بیمه عمر و زندگی وثیقه بانکی شد

عضو هیات مدیره بانک صادرات از راه اندازی سامانه توثیق الکترونیکی دارایی با امکان وثیقه گذاری سهام بورسی و بیمه عمر و زندگی برای دریافت تسهیلات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، یاسرمرادی عضو هیات مدیره بانک صادرات در نشست معرفی سامانه توثیق الکترونیکی دارایی، اعلام کرد: دارایی های متعددی که افراد دارند و امکان وثیقه گذاری آنها وجود نداشت از امروز و با راه اندازی سامانه ست می تواند بصورت الکترونیک توسط موسسات اعتباری مورد وثیقه قرار گیرد.

نکته مهم دیگر این است که بانک ها از وثیقه گرفتن این دارایی ها بصورت سنتی خودداری کنند. براساس سامانه ست که با همکاری وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، توسط بانک صادرات پیاده سازی شده، کلیه دارایی هایی که افراد در گام اول سهام بورسی، بیمه های عمر و در گام بعدی کلیه سپرده های بانکی نزد کلیه بانک ها،سهام عدالت و یارانه ها، سیم کارت موبایل، طلای خانگی، مجوز معدن و هر دارایی که مالیت داشته و قابلیت نقدشوندگی باشد.

افراد می توانند بدون مراجعه به بانک و براساس ضریب تعیین شده در سامانه به وثیقه بگذارند. اگر تسهیلات نکول شود یا نتوانند بدهی را پرداخت کنند، بانک راسا نسبت به نقد کردن وثایق اقدام می کند. همچنین با وجود این سامانه نیازی نیست که افراد برای ضمانت یا وثیقه گذاری به بانک مراجعه کنند.

تا پایان سال زنجیره وثایق این سامانه تکمیل خواهد شد و این سامانه در اختیار کلیه بانک ها و نهادهایی که فروش اعتباری دارند، قرار خواهد گرفت و به هیچ وجه مختص بانک صادرات نیست و تمام بانک ها می توانند از آن استفاده کنند. حال با تفاهم هایی که با قوه قضاییه در حال مذاکره است، افراد می توانند دارایی ها را در این سامانه به وثیقه گذاشته و در فرض صدور قرار وثیقه از زندان رفتن با وثیقه گذاری الکترونیک جلوگیری می شود.

سهامی که در این سامانه وثیقه می شود تا زمانی که توسط سپرده گذاری مرکزی در وثیقه بانک یا موسسه اعتباری باشد قابل معامله نخواهد بود. شرکت های بیمه اعلام‌ اما‌گی‌ کردند‌، حاضر هستند درصدی از نوسانات وثایق را پذیرفته و ابزاری را هم‌ که‌ اگر ارزش دارایی دچار نوسان نزولی شود به مشتری اطلاع داده تا وثیقه را تجدید کنند. این سامانه خارج از سامانه های بانک صادرات بوده و کارایی آن در تمام بانک ها مطرح است. مکاتبات با سایر بانکها انجام شده و امید است تا ماه اینده بیش از 50 درصد بانکها به این سامانه اضافه شوند.

مدیریت ثروت، کاهش زمان وثیقه‌گذاری به دلیل الکترونیکی بودن، تنوع در ارائه وثایق، تناسب ارزش دارایی مورد وثیقه و تسهیلات پرداختی، امکان وثیقه‌گذاری دارایی‌های راکد و غیرمولد، امکان تغییر وثیقه، کاهش نیاز به مراجعه حضوری، آزادسازی بخشی از وثیقه متناسب با تعهدات رفع شده و حذف مشکل قبول و پذیرش ضامن یا ضامنین توسط بانک ها به‌دلیل برداشت‌های مختلف و متفاوت از ضوابط اعتبارسنجی از مهمترین مزایای این سامانه برای مردم است.

ضمانت بازگشت منابع، نوآوری در حوزه پرداخت‌های مدت‌دار، بهره مندی از پل ارتباطی بازار پول و سرمایه، کاهش زمان و هزینه‌ها، تنوع در وثایق قابل قبول، کاهش مراجعات حضوری و ایجاد وحدت رویه در قبول و پذیرش ضامن یا ضامنین و حذف امکان تفسیر از ضوابط اعتبارسنجی از مهمترین مزایای استفاده این سامانه برای بانک ها است.

از مزایای این طرح برای نظام اقتصادی، کاهش ناترازی بانک‌ها به دلیل ضمانت بازگشت منابع، رونق اقتصادی کسب و کارها و صنایع، رونق افزایی به خریدهای مدت‌دار، ثبات بازار سرمایه، مولدسازی دارایی‌های غیرمولد و کاهش سیالیت دارایی های مالی است.

محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد نیز از گسترش دامنه دارایی های الکترونیکی قابل توثیق خبر داد و گفت: رتبه اعتباری افراد هم می تواند تعیین کند که کدام دارایی بعنوان توثیق مورد استفاده قرار گیرد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ