کد خبر: ۲۲۳۱۵۶
۱۰:۰ - ۱۴۰۳/۲/۲۶

مدیر کل آژانس: مدرکی برای حرکت ایران به سمت برنامه تسلیحاتی نیست

مدیر کل آژانس: مدرکی برای حرکت ایران به سمت برنامه تسلیحاتی نیست

مدیر کل آژانس اتمی، گفت: مدرکی درباره حرکت یا برنامه ریزی ایران به سمت برنامه تسلیحاتی، وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رافائل گروسی با بیان اینکه ایران برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته تمایل را برای حضور در گفت و گوی جدی با آژانس نشان داده به فایننشال تایمز، گفت: بعد تجربه و تحمل چند ماه رابطه پرتنش پس از مذاکرات اخیر با مقام های ایرانی به مرحله جدیدی ورود شد. به نظر می رسد تهران مایل به گفت و گو درباره موضوعات مشخص است.

وی افزود: فرصتی برای حل و فصل برخی موارد اختلاف از جمله بهبود توانایی آژانس در نظارت بر فعالیت‌های هسته ای ایران وجود دارد. در مقام های ایرانی درک و تحلیل تعامل دیده شده تا مسیر کاملاً متفاوت که می تواند منجر به تشدید بیشتر و شاید خطر جنگ هم شد، تداوم یابد. واشنگتن و تهران همچنان به باز نگه داشتن کانال دوجانبه برای گفت و گوها ادامه می دهند.

این مقام مسئول ادامه داد: ایران از زمان حمله اسرائیل به غزه، مقیاس یا سرعت فعالیت هسته ای را تغییر نداده است. هیچ مدرکی که نشان دهد ایران به سمت برنامه تسلیحاتی حرکت کرده یا در حال حرکت یا برنامه ریزی برای چنین حرکتی است، وجود ندارد. تهران مواد شکافت پذیر کافی برای تولید حدود سه بمب هسته ای در عرض چند هفته را در اختیار دارد.

گروسی با بیان اینکه در تولید 60 درصد اورانیوم غنی شده نوساناتی وجود داشته که چشمگیر نیست، گفت: آنها در گذشته سریع‌تر بودند اما سرعت منظم و حالتی مانند دویدن است. البته بدون شک برنامه هسته ای ایران در حال توسعه و گسترش است. مذاکرات فنی بین آژانس و مقامات ایرانی از زمان بازگشت از ایران ادامه داشت. مهم اطمینان از حفظ این رابطه و عدم قطع کامل آن است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ