کد خبر: ۴۹۷۰۷
۱۶:۵ - ۱۳۹۶/۲/۲۳

اقدامات انجام شده و مهمترین برنامه های انجمن مالی اسلامی
صالح آبادی در سومین مجمع سالانه اعلام کرد:

اقدامات انجام شده و مهمترین برنامه های انجمن مالی اسلامی

اقدامات انجام شده و مهمترین برنامه های انجمن مالی اسلامی از سوی صالح آبادی تشریح شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی صالح آبادی، رئیس مجمع سالانه انجمن مالی اسلامی ایران در جریان برگزاری سومین مجمع با ارائه گزارشی از عملکرد سالانه این انجمن گفت: فعالیت های انجمن از طریق پایگاه اطلاع رسانی به نشانی www.iaif.ir و پایگاه اطلاع رسانی دومین همایش مالی اسلامی به نشانی www.ciif.ir ، همچنین کانال تلگرامی انجمن به صورت روزانه در خدمت عموم است. از دیگر اقدامات اطلاع رسانی انجمن می توان به ایجاد بخش «انجمن در آینه رسانه ها» در سایت انجمن و همچنین چاپ کاتالوگ های انجمن به دو زبان فارسی و انگلیسی اشاره کرد.  

وی با اشاره به اقدامات اداری انجمن افزود: در این راستا امضای تفاهم نامه همکاری فیمابین این بانک و دانشگاه حکیم سبزواری، امضای تفاهم نامه همکاری با شرکت مدیریت دارایی مرکزی و در نهایت امضای تفاهم نامه همکاری با شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا ( اماکو) و اخذ نماد اعتماد برای سایت از جمله دستاوردهای اداری این انجمن محسوب می شود.

برگزاری 10 نشست تخصصی انجمن مالی اسلامی

وی ادامه داد: اقدامات آموزشی و پژوهشی از دیگر اهداف انجمن است که بر مبنای این تصمیم ماهانه یک نشست تخصصی در خصوص موضوعات مختلف برگزار می شود. وی نشست های برگزار شده را تشریح کرد و گفت: نخستین نشست با موضوع ضمانت در ساختار صکوک، چالش ها و راهکارها در فروردین 95 با هدف آسیب شناسی مبحث ضمانت در ساختار صکوک و ارائه راهکار در سالن کنفرانس شرکت فرابورس ایران برگزار شد.

به گفته صالح آبادی دومین نشست نیز با موضوع اهداف جهانی توسعه پایدار برای سالهای 2015تا2030 و ظرفیت های تامین مالی اسلامی برای تحقق آن در اردیبهشت ماه 95 با هدف شناخت ظرفیت های آتی تامین مالی اسلامی در عرصه بین المللی در سالن کنفرانس بانک توسعه صادرات ایران برگزار شد.

رئیس مجمع سالانه انجمن مالی اسلامی ایران اضافه کرد: سومین نشست با موضوع بررسی طرح جدید بانکداری بدون ربا در خرداد ماه 95 با هدف معرفی و ارزیابی طرح جدید بانکداری بدون ربا مطرح شده در مجلس و دولت در پژوهشکده پولی و بانکی بود و چهارمین نشست بر محور مروری بر آخرین تحولات ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه ایران (سال های 94 و 95) در تیر ماه 95 با هدف بررسی آخرین تغییرات ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه در شرکت بورس انرژی برگزار شد.

وی با اشاره به پنجمین نشست با موضوع نقش نهادهای حرفه ای و علمی در توسعه علوم مالی و مالی اسلامی» در شهریور ماه 95 گفت: این نشست با هدف آسیب شناسی نقش نهادهای علمی مانند انجمن ها در توسعه علوم مالی و مالی اسلامی و ارائه راهکار جهت ارتقای آنها در سالن کنفرانس شرکت تامین سرمایه آرمان برگزار گردید.

صالح آبادی تصریح کرد: نشست ششم با موضوع اجتهاد چند مرحله ای؛ روش تحقیق فقه مالی در مهر ماه 95 با هدف ارائه ی یک روش تحقیق جدید در مباحث مالی اسلامی در سالن کنفرانس شرکت تامین سرمایه آرمان برگزار شد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات افزود: هفتمین نشست نیز با موضوع واکاوی چشم انداز حسابداری اسلامی در ایران و جهان در آبان ماه 95 با هدف بررسی و امکان سنجی ایجاد بحث حسابداری اسلامی در ایران و جهان در سالن کنفرانس شرکت بورس تهران برگزار شد.

صالح آبادی ایران با اشاره به هشتمین نشست با موضوع بررسی ابعاد فقهی، حقوقی و مالی تامین مالی صنعت بیمه از طریق بازار سرمایه در آذر ماه 95، گفت: این نشست با هدف امکان سنجی و آسیب شناسی انتشار اوراق بیمه ای در سالن کنفرانس شرکت تامین سرمایه امید بود. وی همچنین در ادامه اضافه کرد: نهمین نشست بر محور بررسی بازار صکوک بین المللی و مدل های تامین مالی از این بازار در بهمن ماه 95 با هدف تبیین ظرفیت های تامین مالی از طریق بازار صکوک بین المللی در سالن کنفرانس شرکت تامین سرمایه آرمان برگزار شد.

به گفته وی همچنین دهمین نشست با موضوع بررسی اوراق بهادار اسلامی قابل تمدید در اردیبهشت ماه 96 با هدف معرفی و امکان سنجی انتشار اوراق بهادار اسلامی قابل تمدید در سالن کنفرانس شرکت بورس انرژی برگزار گردید.

وی در ادامه اقدامات آموزشی- پژوهشی انجمن به برگزاری دومین همایش مالی اسلامی اشاره کرد و گفت: این همایش با محور نقش بازار های مالی اسلامی در تحقق اقتصاد مقاومتی در دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد که طی این همایش حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصباحی مقدم (عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام)، دکتر ایروانی ( عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام)، دکتر محمدی (رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار)، دکتر پورابراهیمی (رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس) به سخنرانی پرداختند.

وی ادامه داد: همچنین حجت الاسلام و المسلمین دکتر موسویان مقاله ای با موضوع اوراق اجاره روی دارائی طلبکاران؛ راهکار جدید برای تسویه دیون دولت از طریق بازار سرمایه ایران ارائه کردند.

مهمترین برنامه ها و اهداف انجمن مالی اسلامی

رئیس مجمع سالانه انجمن مالی اسلامی ایران گفت: انتشار کتاب مجموعه مقالات برتر نخستین همایش مالی اسلامی بصورت سی دی و همچنین انتشار شماره اول فصلنامه عصر مالی از جمله دستاوردهای این انجمن است. از سوی دیگر اقدامات لازم جهت انتشار کتاب مجموعه مقالات برتر دومین همایش مالی اسلامی انجام شده است و در حال حاضر این کتاب در دست ویرایش است.

وی اعلام کرد: توافق چند جانبه با دانشگاه امام صادق علیه السلام، سازمان بورس و اوراق بهادار و مرکز مالی ایران به منظور برگزاری دوره های آموزشی MBA و DBA  مالی اسلامی صورت گرفته است تا دوره های مشترکی در اینباره برگزار شود. همچنین همکاری های لازم با سازمان بورس و اوراق بهادار در برگزاری نهمین دوره ی بین المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) انجام شده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات از اخذ اشتراک امتیاز دو فصلنامه علمی پژوهشی خبر داد و گفت: اشتراک امتیاز دو فصلنامه علمی پژوهشی «تحقیقات مالی اسلامی» اخذ شده است که انتشار آن با همکاری دانشگاه امام صادق علیه السلام و سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شود.

صالح آبادی از ایجاد پایگاه جامع مالی اسلامی در سایت انجمن گفت و افزود: این پایگاه به منظور بارگذاری مقالات فارسی در حوزه مالی اسلامی و معرفی کتب فارسی مالی اسلامی، پژوهشگران برتر و موسسات تحقیقاتی برتر مالی اسلامی داخلی و خارجی و همچنین معرفی نشریات برتر داخلی و خارجی در حوزه مالی اسلامی ایجاد شده است.

وی به کتابخانه مجازی انگلیسی مالی اسلامی اشاره کرد و گفت: این کتابخانه شامل بیش از سیصد کتاب و مقاله در حوزه مالی اسلامی است و جهت بهبود کارایی انجمن به ایجاد بخش طبقه بندی علوم مالی اسلامی(بصورت فهرست وار و نمودار درختی) پرداخته است.

معرفی کمیته های تخصصی

رئیس مجمع عمومی عادی سالانه انجمن مالی اسلامی ایران در ادامه اقدامات آموزشی- پژوهشی انجمن به تشکیل کمیته های تخصصی اشاره کرد و گفت: کمیته پذیرش و روابط عمومی، کمیته پایش و ارزیابی مالی اسلامی، کمیته بازار کار مالی اسلامی، کمیته آموزش، کمیته حسابداری و حسابرسی اسلامی،کمیته بیمه اسلامی، کمیته مهندسی مالی اسلامی، کمیته پژوهش و انتشارات 8 کمیته ای هستند که در انجمن تشکیل شدند و برای هر کدام رییس ،شرح وظایف و برنامه ها مشخص شده است.

صالح آبادی به برنامه های آتی انجمن مالی اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: تداوم برگزاری نشست های تخصصی ماهانه، برگزاری سومین همایش مالی اسلامی ایران در سطح بین المللی، همکاری در انتشار دوفصلنامه علمی پژوهشی «تحقیقات مالی اسلامی» و اقدام به تبدیل آن به فصلنامه، حمایت و چاپ کتب در حوزه های مختلف مالی اسلام، برگزاری دوره های آموزشی MBA و DBA مالی اسلامی، ارائه خدمات علمی به نهادهای ذی ربط ( مرجعیت علمی در حوزه مالی اسلامی)، برگزاری دوره های آموزشی سفارشی مورد تقاضای موسسات و نهادهای مختلف و در نهایت پیگیری اجرایی شدن برنامه های مدون کمیته های تخصصی انجمن که خود شامل فعالیت های تخصصی در بخش های مختلف حوزه ی مالی اسلامی است، از جمله اهداف و برنامه های آتی انجمن مالی اسلامی محسوب می شوند.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ