کد خبر: ۱۱۴۳۶۱
۱۸:۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱

وضعیت فعلی بازار و زمان راه اندازی بازار متشکل ارزی
رئیس کانون صرافان اعلام کرد:

وضعیت فعلی بازار و زمان راه اندازی بازار متشکل ارزی

رئیس کانون صرافان ضمن اشاره به وضعیت فعلی بازار ارز درخصوص زمان راه اندازی بازار متشکل ارزی و بازیگران اصلی آن توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از  صدا و سیما، رضا ترکاشوند اظهار داشت: بازار متشکل ارزی، ­­ اتاق شفافی است که تشکیل آن در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده ­و همه بازیگران اصلی بازار ­ در آن حضور دارند.

وی درخصوص اصلی ترین کارگزاران و بازیگران ­این مجموعه افزود: کانون صرافان، کانون بانک های خصوصی و شورای بانک های دولتی به عنوان بازیگران اصلی این بازار هستند و بانک مرکزی به عنوان ناظر عملیات ­ این بازار را رصد می کند تا سالم کار کند.عرضه ای که در این بازار صورت می گیرد در یک دوره زمانی آزاد است ولی معامله صورت نمی گیرد، سپس ­­براساس میزان عرضه و تقاضا و قیمت هایی که ارائه می شود به صورت میانگین و با توجه به نرخ روز قبل نرخی تعریف می شود و به عنوان نخستین ­­معامله شروع به کار می کند ­و بر اساس آن بازار شکل می گیرد و به کار ادامه می دهد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه همچنان­ قیمت گذاری های ارز­­ به صورت شفاف نیست ­­،گفت: صبح­ ها منتظر هستیم نرخ ارز­ از دو بازار افشاری و سبزه میدان اعلام شود که این بازارها هم­ وابسته به بازارهای کشورهای همسایه مثل بازار هرات، سلیمانیه و دبی هستند­.بازار متشکل ارزی به دنبال این است که به صورت شفاف و براساس عرضه و تقاضا و متغیرهای بازارهای داخلی عمل کند.

ترکاشوند درخصوص زمان راه اندازی این بازار گفت: مقدمات حقوقی این بازار و ساختار کلی آن از طرف بانک مرکزی درحال تعریف شدن است و به محض اینکه مراحل حقوقی آن تمام شد این بازار کار را شروع می کند.تشکیل بازار ­­متشکل ارزی آرزوی ۷۰ ساله در نظام­­ ارزی است و­ نیازمند این بازار بوده ایم که بدانیم عرضه در آنجا انجام می شود و ادامه دارد و براساس واقعیات بازار ­ نرخ در آن تعیین شود.

وی درباره وضعیت فعلی بازار ارز گفت: بازار فعلی ارز تابع عرضه و تقاضا است و درصورتی که بتوانیم آن را مدیریت کنیم، می توانیم این بازار را مدیریت کنیم.
درحال حاضر این بازار توسط بانک مرکزی مدیریت می شود­ یعنی تقاضا تعریف شده و هر کسی می داند چه میزان ارز برای چه مقصودی در سال می تواند بگیرد و از طرفی عرضه هم تعریف­ و مدیریت می شود و معلوم است که از چه کانال هایی عرضه صورت می گیرد به چه طریقی­ ارز وارد می شود، ­ چگونه­­ در گمرکات ثبت و تأیید شده و در داخل توزیع می شود.

ترکاشوند گفت: نقش بانک ها، صرافی های بخش دولتی و خصوصی تعریف شده اگرچه در این تعریف نقش صرافی های بخش خصوصی تضعیف­­ شده اما ­­امیدواریم موانع موجود برطرف شود و صرافی های بخش خصوصی هم بتوانند ­باثبات کار را انجام دهند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ