کد خبر: ۱۳۷۰۳۵
۱۱:۶ - ۱۳۹۸/۷/۲۵

ظریف: صبر راهبردی ایران در قبال اروپا به پایان رسید
(ایسنا)د

ظریف: صبر راهبردی ایران در قبال اروپا به پایان رسید

چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی با سخنرانی وزیر امور خارجه و نالدی پاندور وزیر روابط و همکاری های بین المللی آفریقای جنوبی در تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدجواد ظریف در نشست نشست کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی به روابط خوب سیاسی و دیدگاه های مشترک دو کشور در بسیاری از موضوعات منطقه ای و بین المللی از جمله در مورد مسئله فلسطین، حقوق بشر، ضرورت بازنگری در ساختار سازمان ملل و شورای امنیت، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و همکاری های جنوب-جنوب و همکاری در سازمان های بین المللی و تلاش های ارزشمند دو کشور برای صلح و ثبات جهانی اشاره کرد.

وی ابراز امیدواری کرد و گفت: با حضور فعال بخش های دولتی و خصوصی، روابط اقتصادی و تجاری، فنی و علمی میان دو کشور تقویت شده و دستاوردهای خوبی در جهت توسعه روابط محقق می گردد. 

این مقام مسئول با اشاره به مذاکرات پیچیده و حساس هسته ای ایران و گروه 1+5 ادامه داد: خروج آمریکا از این توافق را نقض صریح قعطنامه 2231 شورای امنیت و برخلاف خواست و اراده تمامی اعضای ملل متحد است که نظام عدم اشاعه و سیاست چندجانبه را تضعیف کرده است.

ظریف درمورد پایبندی ایران به تعهدات خود وفق برجام تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و فرصت دادن ایران به اروپا برای عمل به تعهدات خود برای جبران این خروج تاکید کرد وگفت: متاسفانه شاهد اقدام موثری نبودیم و اروپا نشان داد از اجرای تعهدات ناتوان است. از این رو صبر راهبردی ایران به پایان رسید و دقیقا بر اساس مفاد برجام و با استناد به بند 26 و 36 آن اجرای بخشی از تعهدات خود را در سه گام به صورت کاملا قانونی متوقف کرد  و در صورت عدم بازگشت توازن به اجرای تعهدات از سوی طرف ها، سایر اقدامات لازم در گام های بعدی نیزمحقق خواهد شد. 

وی همچنین دیدگاه در ایران خصوص امنیت منطقه خلیج فارس و طرح پیشنهادی روحانی موسوم به پویش صلح هرمز و دعوت وی از کشورهای منطقه برای پیوستن به ائتلاف امید را تشریح کرد. 

وزیر روابط و همکاری های بین المللی آفریقای جنوبی نیز با یادآوری حمایت های ارزشمند و قابل تقدیر ایران از مبارزات مردم کشور خود در مقابله با رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی، دیدگاه کشور خود در خصوص مخالفت با یکجانبه گرایی به رسمیت شناختن حق کشورها در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، مخالفت با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و همچنین استمرار همکاری های دوکشور در زمینه های مختلف اقتصادی، علمی و انرژیهای تجدیدپذیر را مورد تاکید قرار داد.

براساس این گزارش، طرفین همچنین بر ضرورت استمرار همکاری ها در چارچوب جنبش عدم تعهد، مبارزه با تروریسم و خشونت گرایی و ادامه رایزنیها و تلاش های سیاسی برای ثبات و صلح جهانی تاکید کردند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ