کد خبر: ۱۶۵۳۲۹
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۴

۲۰ اسکناس عجیب با تصاویری از انیشتین و... معرفی محبوب ترین در دنیا

۲۰ اسکناس عجیب با تصاویری از انیشتین و... معرفی محبوب ترین در دنیا

۲۰ اسکناس جالب و عجیب جهان از جمله چاپ تصویر آلبرت انیشتین توسط دولت اسرائیل یا اسکناس قطب جنوب که حتی به عنوان کشور در جهان شناخته نمی‌شود، معرفی شدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از دنیای اقتصاد، از زمانی که استفاده از اسکناس در دنیا مطرح شد و تاکنون نیز مورد استفاده قرار می گیرند، تغییر ها و اتفاقات عجیب و غریبی در این خصوص رخ داده که جالب ترین آنها در این گزارش گرد هم آمده اند.

۱. اسکناس ۵ لیروتی انیشتین: در سال ۱۹۵۲ از آلبرت انیشتین خواسته شد رئیس جمهور یهودها شود. دولت تازه تاسیس یهود آرزو داشت از این فیزیکدان برجسته به دلیل سهم وی در علم فیزیک از آن استفاده کند. اگرچه انیشتین این پیشنهاد را رد کرد اما دولت اسرائیل در سال ۱۹۶۸ اسکناس ۵ لیرواتی را با تصویر این دانشمند چاپ کرد.

۲. دلار قطب جنوب: اگر چه قطب جنوب به عنوان کشور در جهان شناخته نمی‌شود و طبیعتا به همین دلیل نباید واحد پول و اسکناس داشته باشد اما یک نوع اسکناس به کارکنان در این منطقه داده می‌شود که برابر با یک دلار است.

۳. یادداشت مهم در اسکناس برمه: این یادداشت قرار بود ادای احترامی به ژنرال آنگ سان رهبر اصلی استقلال میانمار باشد. طراح این اسکناس که برای همیشه ناشناخته ماند، یک علامت در سمت چپ تصویر ژنرال قرار داد که شبیه آنگ سان سوچی دختر وی بود و این علامت سمبلی مرتبط با جنگ‌ های نظامی میانمار است.

۴. اسکناس عجیب نازی‌ها: به دستور یکی از مقامات رژیم نازی یک اسکناس در اردوگاه‌های نظامی این رژیم توسط یک گرافیست محبوس در همین اردوگاه طراحی شد. به این گرافیست که هورست ویلی لیپرت نام داشت، دستور داده شد کلمه اردوگاه کار اجباری (به آلمانی Konzentrationslager) را بر روی اسکناس طراحی کند.

اما وی به طرز کاملا ماهرانه‌ای کلمه قاتل متمرکز (به آلمانی Konzentrationslayer) را بر روی آن با یک جفت محافظ به ظاهر ناخوشایند و اسلحه‌هایی که روی شانه ها انداخته بودند و یک حصار سیم خاردار طراحی کرد و هیچ کس هم متوجه آن نشد. پس از چاپ این اسکناس و رواج آن در اردوگاه این راز فاش شد و همین اقدام موجب سرنگونی فرمانده‌های ستمکار در اردوگاه شد.

۵. اسکناس رایج در فضا: واحد پول QUID با ایده توسعه ارز برای مسافران فضایی آینده تولید شد. آنها توسط مرکز ملی فضایی انگلستان و دانشگاه لستر برای شرکت Travellex که در زمینه صرافی و تبدیل ارز‌ها فعالیت می‌کند، ایجاد شده اند. این گوی‌ها که در تصویر مشخص است خورشید را نشان می‌دهند. ۸ سیاره دیگر منظومه شمسی در این تصویر در امتداد لبه QUID می‌چرخند. در سال ۲۰۰۷، یک QUID حدود ۱۲ دلار ارزش داشت.

۶. اسکناس فوری در آلمان: پس از جنگ جهانی اول که چاپ پول و اسکناس به اختلال مواجه شده بود این امر با روش‌های عجیب و غریبی انجام می‌گیرد به طوری که برای مثال افراد روی چوب اطلاعات اصلی اسکناس از جمله رقم آن را درج کرده و از آن برای خرید استفاده می‌شد.

۷. رواج اسکناس پاره در کنگو: پس از سرنگونی رژیم استبداد جوزف موبوتو، جمهوری دموکراتیک کنگو با کمبود شدید اسکناس و نقدینگی مواجه شد. زیرا اقدام به چاپ اسکناس‌های جدید کرده بود.

چاپ اسکناس‌های جدید در این کشور به طول انجامید و کمبود پول تبدیل به مشکلی بزرگ شد. بدین ترتیب، دولت تصمیم گرفت در خرید‌های روزانه از اسکناس‌های دولت قبلی استفاده کند اما به شرط کندن تصویر جوزف موبوتو از روی اسکناس.

۸. کم ارزش‌ترین اسکناس تاریخ: پنگو واحد پول مجارستان یکی از موارد ابر تورم در تاریخ اقتصاد دنیا را تجربه کرده است. آنقدر ارزش این واحد پول کم شد که آنها مجبور شدند اسکناس با ارقام چند صد میلیاردی را روانه بازار کنند! در سال ۱۹۴۶، اسکناس ۱۰۰ میلیون میلیارد پنگویی در مجارستان روانه بازار شد که فقط حدود ۲۰ سنت آمریکا ارزش داشت.

۹. اولین اسکناس کاغذی: طبق نوشته کتاب‌های تاریخی ۸۰۰ سال بعد از میلاد مسیح چینی‌ها اولین اسکناس را روانه بازار‌ها کردند که این تنها یک ادعا است اما قدیمی‌ترین اسکناس کاغذی کشف شده مربوط به چین در سال ۱۳۸۰ است.

۱۰. اسکناس ایرلندی با عکس فوتبالیست: در ایرلند شمالی یک اسکناس ۵ پوندی رواج دارد که بر روی آن عکس فوتبالیست ایرلندی که ستاره تیم منچستر یونایتد هم محسوب می‌شد، چاپ شده که هدف از رواج آن باقی گذاشتن یک یادگار از این افسانه فوتبال بود.

۱۱. نان ۳۰۰ میلیارد دلاری: در سال ۲۰۰۹ نرخ تورم در زیمبابوه یکی از وخیم‌ترین نرخ‌ها در جهان را تجربه کرد. این تجربه آنقدر بد بود که یک قرص نان بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار زیمبابوه قیمت داشت! بانک ملی زیمبابوه با چاپ اسکناس‌هایی با ارزش اسمی میلیونی و میلیاردی سعی در مقابله با این وضعیت را داشت. اسکناس ۱۰۰ تریلیون دلاری در ژانویه ۲۰۰۹ منتشر شد که ارزش آن حدود ۳۰۰ دلار است.

۱۲. قشنگ‌ترین اسکناس ۱۰ هزاری: این چاپ زیبا که در عکس مشاهده می‌کنید ۱۰ هزار از واحد پول کشور قزاقستان است که در سال ۲۰۰۳ در بازار رایج شد که در آن یک پلنگ برفی در منظره دلچسب قدم می‌زند.

۱۳. حیوانات خاص آفریقا: بانک ملی آفریقای جنوبی در سال ۲۰۰۵ اقدام به چاپ عکس حیوانات خاص این کشور بر روی اسکناس‌ها کرد که به عنوان یک اقدام مورد پسند از سوی سازمان حفظ محیط زیست در جهان شناخته شد.

۱۴. اسکناسی به رنگ طبیعت: اسکناس ۲۰ تالایی کشور ساموآ در قاره اقیانوسیه از رنگ‌های زنده و زیبا و یک آبشار دوست داشتنی همچنین پرنده و گل ملی این کشور استفاده کرده است.

۱۵. دو دلاری عمودی برمودا: حالا که حرف از اسکناس‌های زیبا شده، اسکناس ۲ دلاری برمودا که با طراحی مرغ آبی، مجسمه نپتون و برج ساعت Royal Naval Dockyard از این قاعده مستثنی نیست.

۱۶. نماد نارگیل در مالدیو: یکی از نماد‌های مالدیو نارگیل است که در بازار‌های جهانی طرفداران زیادی دارد و گران‌ترین نارگیل نیز در دنیا شناخته می‌شود. کشور مالدیو در چاپ اسکناس‌های ۵۰ روفیه‌های از تصویر این نماد ملی استفاده کرده است.

۱۷. راهیابی مجسمه موآوی در اسکناس: جزایر ایستر شیلی و مجسمه موآوی آن در جهان شناخته شده هستند به طوری که در بسیاری از انیمیشن‌ها نیز بکار رفته اند. مجسمه موآوی و اقوام بومی جزایر ایستر در اسکناس ۵۰۰ واحدی این جزیره که رنگو نام دارد به تصویر کشیده شده اند.

۱۸. محبوب‌ترین اسکناس بین مردم: اسکناس ۲۵۰ گیلدر هلندی که در آن از فانوس دریایی و نقشه جهان استفاده شده است، پیش از چاپ طی یک پرس و جو از تمام مردم هلند، مورد پسند واقع شد و ۹۷ درصد از مردم این کشور از طرح چاپ شده رضایت داشتند. این اسکناس تاکنون نیز محبوب‌ترین اسکناس دنیا است.

۱۹. تصویر غول روی موی ملکه: در سال ۱۹۵۰ اسکناس هزار دلاری در کانادا رواج پیدا کرد که پس از گذشت چند سال تعدادی از طراحان و نقاشان متوجه یک غول روی مو‌های ملکه شدند که طراح این اسکناس به طرز زیرکانه نسبت به آن اقدام کرده بود. این اسکناس‌ها از بازار و دست مردم جمع آوری شد و نهایتا در سال ۱۹۵۷ مجدد با طراحی جدید روانه بازار و بانک‌ها شد.

۲۰. محدود‌ترین اسکناس رایج: اسکناس رویج در جزایر کوک که در نزدیکی نیوزلند قرار دارند محدود‌ترین اسکناس رایج در دنیا هستند به طوری که در هیچ یک از صرافی‌های دنیا حتی نیوزلند تبدیل نمی‌شوند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ