کد خبر: ۷۳۶۷۴
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۷

زیان خالص۷۰۰ میلیارد تومانی بانکها از تراکنش + پیشنهاد اصلاح نظام کارمزد
قائم مقام بانک ملت خبر داد:

زیان خالص۷۰۰ میلیارد تومانی بانکها از تراکنش + پیشنهاد اصلاح نظام کارمزد

قائم مقام بانک ملت با تاکید بر تاثیر نظام فعلی در کارمزد بانک های بورسی و تهدید صنعت پرداخت،از طرح پیشنهادی برای اصلاح نظام کارمزد خبر داد و گفت: حداقل زیان این تراکنش ها بین ذی نفعان توزیع شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایبنا، علیرضا لگزایی در نشست چشم انداز صنعت پرداخت، مدل کسب و کار و ارتباط با صنعت بانکداری با بیان اینکه علت سرمایه گذاری شگفت انگیز سیستم بانکی در صنعت پرداخت کاهش هزینه بود،گفت: بانک ها با این نیت شروع به سرمایه گذاری در صنعت پرداخت کردند ولی حدود 6.5 میلیون دستگاه کارتخوان فیزیکی حداقل فعال شده و از اینکه چه تعداد بدون استفاده است، عبور می کنیم.  

وی با بیان اینکه سهم عمده سرمایه گذاری ها متعلق به سیستم بانکی است، افزود: به همین دلیل هزینه تامین و نگه داری این ۶.۵ میلیون کارتخوان نیز به بانک ها تحمیل می شود. این نظام علیه سرمایه گذاران صنعت پرداخت تنظیم شده یعنی این صنعت که موسس و بنیان گذار صنعت پرداخت بود با این نظام کارمزدی نه تنها تشویق نشده بلکه متضرر هم شده و بازدارنده بانک هاست.

این مقام مسئول با تاکید براینکه نظام فعلی کارمزد بانک های بورسی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و به شدت صنعت پرداخت را تهدید می کند، تصریح کرد: مثل تمام اکوسیستم های صنعت پرداخت در دنیا باید ذینفعان این صنعت متناسب با منفعتی که از آن می برند، هزینه آن را بپردازند.باید نظامی جایگزین نظام فعلی شود که  حکم برد-برد را برای تمام ذینفعان و سرمایه گذاران این صنعت داشته باشد.

زیان خالص 700 میلیارد تومانی نظام بانکی از تراکنش های بانکی

لگزایی با بیان اینکه در سال ۹۵ سیستم بانکی ۵ هزار میلیارد تومان اعم از کارمزد و اجاره پول خرج کرده که در سال جاری بین ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان خواهد شد، تصریح کرد: آنچه از طریق شرکت های پرداخت وابسته به بانک ها بر می گردد ۴۰ درصد است ولی ۶۰ درصد این هزینه ها هیچ بازده و برگشتی برای بانک ها ندارد.

وی با بیان اینکه بالای ۷۰ درصد تراکنش ها زیر ۵۰ هزار تومان است، افزود: کار شرکت های پرداخت به جایی رسیده که برای نانوایی ها هم رقابت می کنند! هزینه زیان خالص بانک ها برای جذب و نگهداشت منابع ارزان قیمت جهت تراکنش های زیر ۵۰ هزار تومان، هزار میلیاردتومان است که سود ناشی از رسوب این ۵۰ هزار تومان ها نیز محاسبه شده،به طور خالص سیستم بانکی در سال گذشته هزار میلیارد تومان زیان خالص شناسایی کرده است.

قائم مقام بانک ملت با بیان اینکه تراکنش های بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان، ۱۳۴.۷ میلیارد تومان زیال خالص را نشان می دهد، گفت: فقط در تراکنش های بالاتر از ۲۰۰ هزار تومان حدود 300 تا 400 میلیارد تومان سود نشان می دهد ولی جمع جبری تمام این تراکنش ها حدود 700 میلیارد تومان زیان خالص برای کل شبکه بانکی است.

لگزایی از طرح پیشنهادی برای اصلاح نظام کارمزد خبر داد و گفت: حداقل زیان این تراکنش ها بین ذی نفعان توزیع شود. این اتفاق دیر یا زود باید بیفتد در غیر اینصورت هیچ چشم انداز روشنی برای صنعت پرداخت نمی بینیم.بانک مرکزی هم در این اصلاح کارمزدی می تواند کمک کند چرا که صرفه جویی بسیار زیادی از محل اسکناس و مسکوک در اختیار گرفته که می تواند در قالب صندوقی برای تقسیم هزینه های کارمزد مورد استفاده قرار دهد.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ