کد خبر: ۱۷۲۲۶۱
۰:۰ - ۱۴۰۰/۴/۲۷

پیشنهاداتی برای حل مشکل نرخ خوراک پالایشگاه ها و کسب سود
نایب رییس کنفدراسیون صنعت نفت مطرح کرد:

پیشنهاداتی برای حل مشکل نرخ خوراک پالایشگاه ها و کسب سود

نایب رییس کنفدراسیون صنعت نفت ، پیشنهاداتی برای حل مشکل نرخ خوراک پالایشگاه ها و کسب سود این گروه ارایه کرد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا پدیدار با اشاره به مشکلات موجود در تعیین نرخ خوراک پالایشی ها به سنا گفت: در ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید به ساز و کار بورس انرژی برای عرضه نفت خام و میعانات گازی اشاره شده و پالایشگاه ها در اولویت قرار گرفته اند. بورس انرژی باید ساز و کارهای لازم را برای اجرای این ماده از قانون فراهم کند تا خوراک مورد نیاز پالایشی ها در بورس عرضه شود و پالایشگاه ها از این طریق بتوانند مواد اولیه مورد نیاز را با قیمتی شفاف بدست آورند.

وی افزود: مبنای نرخ خوراک پالایشگاه ها باید متوسط نرخ صادرات نفت خام و میعانات گازی به خارج باشد که این نرخ ها بعد از فعل و انفعالاتی که انجام می شود بصورت قطعی احراز شود تا بتوان متوسط آن را مبنایی برای محاسبه قرار داد. به دلیل شرایط تحریمی مشخص شدن محموله های صادراتی زمان بر بوده و نتوانسته نیاز پالایشگاه ها را تأمین کند. ضروری است در ابتدا تعیین شاخص هم وزن نرخ فروش نفت خام پالایشگاه ها در بورس و فرابورس انجام شود تا با میانگینی که بدست می آید و تخفیفی که وزارت نفت برای پالایشگاه ها قائل می شود، خوراک پالایشگاه ها را تامین کرد که این اتفاق شاخص کل بازار را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

این فعال صنعت نفت به رانت زایی در مورد تخفیف نرخ خوراک پالایشگاه اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به زیانده بودن پالایشگاه ها، ضرورت دارد تا دولت برای سودآور شدن صنعت اقدامی انجام دهد تا تعیین قیمت خوراک از مسیر بورس و با اعطای تخفیف ویژه صورت گیرد. با این تصمیم نه تنها دیگر رانت ایجاد نمی شود بلکه شرکت های پالایشی با حمایت های صورت گرفته به فعالیت ادامه می دهند. پالایشی ها  با ورود به مرحله عادی فعالیت  می توانند در فاصله زمانی یک تا سه ماهه، افت ناشی از کاهش قیمت را جبران کنند و از طریق این حمایت ها قادر به کسب ٢٥ تا ٣٠ درصد سود شوند.

پدیدار گفت: پالایشگاه سازی یا اداره پالایشگاه ها در همه دنیا سودآور است. در ایران سودآورد کردن پالایشگاه ها می تواند با ورود به بورس و اعطای تخفیف یا تعیین قیمت متعادل در نرخ خوراک از طریق بورس صورت گیرد تا آنها را به چرخه تعادل اقتصادی بازگرداند. خوشبختانه این موضوع مورد تایید وزارت نفت قرار گرفته و امید است با شکل گیری این سیستم، پالایشگاه ها بتوانند به مراحل تولیدی ادامه دهند و از شرایط بحرانی خارج شوند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ