کد خبر: ۱۶۷۲۸۴
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۰/۲/۴

نقش مهم بورس کالا در کشف قیمت زنجیره کالاها و انتقاد از قیمت گذاری دستوری
رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اعلام کرد:

نقش مهم بورس کالا در کشف قیمت زنجیره کالاها و انتقاد از قیمت گذاری دستوری

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی با تاکید بربهبود تامین مواد اولیه و انتقاد از قیمت گذاری دستوری گفت: بورس کالا با توجه به قوانین و شفافیت، نقش مهمی در کشف قیمت زنجیره کالاها دارد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ابوالفضل روغنی گلپایگانی در خصوص نقش اعضای اتاق بازرگانی به عنوان فعالان بخش خصوصی گفت: اتاق بازرگانی نیز باید مقدمات شفافیت کامل در بخش تولید و فعالیت را فراهم و در شناسایی مصرف کنندکان واقعی مواد اولیه به سیاست گذار کمک کند تا روند ناعادلانه توزیع رانت به حلقه ای از تولید پایان یابد.

وی ادامه داد: پیشنهاد اتاق بازرگانی، برگزاری نشست های دوره ای و مستمر میان اعضای اتاق با بورس کالا است تا نحوه مبادلات کالایی به بهترین شکل ممکن و با انجام اقدامات لازم از سوی اتاق بازرگانی دنبال شود. روند فعلی بازارها یکی از عوامل برهم خوردن نظم معاملات، قیمت گذاری از سوی دولت یا نهادهای مرتبط است. دولت که همواره با هدف حمایت از تولید و مصرف کنندگان به دنبال جلوگیری از رشد قیمت ها است، سعی می کند با اعلام قیمت های دستوری به تنظیم بازار کمک کند اما این اتفاق نتیجه عکس دارد و تجربه این سال ها نشان می دهد بازار با دستور، تنظیم نمی شود.

به گفته این عضو کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، دولت همواره درصدد است تا بر روی محصولاتی چون آلومینیوم، مس، فولاد و... مستقیم یا غیر مستقیم از طریق اعمال محدودیت هایی قیمت گذاری کند.

تفاهمنامه بورس کالا و کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی

براساس این گزارش از جمله مفاد تفاهمنامه بورس کالا و کمیسیون صنایع اتاق ، بررسی و رفع موانع احتمالی ورود فعالان اقتصادی به بورس کالا، تسهیل امکان تامین مالی از طریق بورس کالا، هدایت و عرضه اولیه واردات محصولات پذیرش شده در بورس جهت کشف قیمت منصفانه و جلوگیری از دامپینگ قیمتی، حمایت از صادرات از طریق بستر سازی برای مرجع قیمتی شدن ایران در کالاهای دارای مزیت، فراهم کردن زمینه مبادلات اطلاعاتی کالاها در راستای هدایت تصمیم گیران به استفاده از اطلاعات بهنگام است .

روغنی گلپایگانی در مراسم امضای این تفاهمنامه اعلام کرد: بورس کالا یکی از راهکارهای تامین مالی بنگاه ها بوده و شرعی ترین و آسان ترین راهی است که بنگاه ها را به نقدینگی می رساند. بنابراین امید است این تفاهنمامه شروع خوبی برای آشنایی فعالان صنعت با مزیت های بورس کالا و استفاده از ظرفیت های این بازار باشد.

وی افزود: متاسفانه صنعت از مزیت های بازارسرمایه و بورس کالا مطلع نیست به طوری که طبق آمارهای اقتصادی آمریکا، بیش از 90 درصد منابع مالی بنگاه های آمریکا از طریق بورس تامین می شود. در ایران نیز باید از ظرفیت های بورس کالا در راستای سهولت تامین مالی بنگاه های استفاده کردتا شاهد بهبود شرایط بنگاه ها در اقتصاد بود .

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ