کد خبر: ۱۲۱۰۴۸
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۹

بررسی عملکرد و اتفاقات مهم

بررسی عملکرد و اتفاقات مهم "آپ" طی ۱۱ ماه سال جاری

عملکرد و برنامه‌های شرکت آسان پرداخت به همراه اتفاقات مهم این شرکت ۲۶۵ میلیارد تومانی طی ۱۱ ماه سال جاری بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،در پی اتمام دوره ۱۱ ماهه سال جاری، عملکرد و برنامه‌های شرکت آسان پرداخت به همراه اتفاقات مهم ۳ ماه اخیر شامل افزایش سرمایه ۳۲.۵ درصد از سود انباشته و قرارداد جدید با گروه اینترنتی رز (مجموعه شرکت‌های اسنپ) بررسی شد.


توضیحاتی در مورد عملکرد مالی و غیرمالی شرکت

بررسی اطلاعات میاندوره سوم شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد با رشد ۲۰ درصدی سود خالص و سود عملیاتی و 19 درصدی سود ناخالص همراه بوده است. همچنین پوشش بودجه‌ای ۷۳ درصدی سود خالص بیانگر عملکرد مالی قابل قبول "آپ" طی دوره ۹ ماهه سال جاری است.

علاوه بر این بررسی مجموع تراکنش‌ها از کل درگاه‌ها در این مدت بیانگر افزایش ۳۲ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل است. این شرکت بورسی طبق گزارش‌های منتشر شده توسط شاپرک در میان ۱۲ شرکتPSP  فعال، جایگاه نخست را در زمینه میانگین ۹ ماهه تعداد تراکنش‌ها از طریق ابزارهای پذیرش موبایلی و اینترنتی به خود اختصاص داده است.

شرکت طی ماه‌های دی و بهمن، ۴۳۱ و ۴۲۴ میلیارد تومان فروش داشته که عمده آن از فروش پین و اعتبار است و درآمد کارمزد تراکنش شاپرکی و پشتیبانی دستگاه‌های پوز بانکی در ردیف‌های بعدی فروش قرار دارند. همچنین در دی ماه بالاترین میزان سهم بازار در ابزار پذیرش درگاه موبایلی (اپلیکیشن آپ و #۷۳۳*) را همچون ماه‌های گذشته به خود اختصاص داده است.

افزایش سرمایه

بر اساس تصمیمات مجمع فوق العاده در  ۲۳ دی ماه با افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ ۲۰۰ به‌ ۲۶۵ میلیارد تومان از محل سود انباشته موافقت شد و در ۳ بهمن ماه در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید. این افزایش سرمایه به منظور اصلاح ساختار سرمایه، بهبود نسبت‌های مالی و تامین سرمایه در گردش موردنیاز جهت خرید پایانه‌های فروشگاهی انجام شد.

همکاری مشترک با گروه اینترنتی رز

کسب و کار شرکت جدید، توسعه و اداره اپلیکیشن آپ به منظور تبدیل آن به یک پلت فرم برای عرضه خدمات گوناگون به کاربران و ارتقاء بیشتر آینده کسب و کار هریک از طرفین خواهد بود. سهم شرکت آسان پرداخت و گروه اینترنتی رز در سودخالص شرکت به‌ترتیب 70 و 30 درصد خواهد بود.

درآمدهای شرکت جدید، درصدی از کارمزدهای فروش خدمات ارائه شده شامل محصولات گروه اینترنتی رز و اپلیکیشن آپ (اسنپ، اسنپ فود، اسنپ باکس، اسنپ تریپ، اسنپ مارکت، اسنپ کیو، بامیلو، شارژکیف پول و ...) است که به صورت پلکانی افزایش خواهد یافت. دو شرکت در همکاری جدید دارای تعهداتی هستند که جزییات آن در سایت کدال به طور مشروح آمده است.

پیشرفت شرکت در سال جاری

بر اساس گزارشات اعلامی، رشد فروش "آپ" برای سال مالی فعلی نسبت به دوره مالی قبل در حدود 30 درصد در نظر گرفته شده و از مبلغ ۳.۸ به ۴.۹ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

عوامل موثر بر افزایش درآمدها:

۱. افزایش حجم درآمدهای پشتیبانی به واسطه پیش بینی افزایش میزان پایانه‌های منصوبه شرکت

۲. افزایش حجم درآمدهای ناشی از تراکنش و فروش پین و شارژ به واسطه افزایش میزان پایانه‌های منصوبه و افزایش تعداد دانلود و نصب اپلیکیشن آپ

۳. پیش بینی درآمدهای خدمات نوین و پروژه‌ها و سرویس‌های جدید و افزایش مشتریان بزرگ

تغییرات مهم در وضعیت مالی، نقدینگی و عملکرد

از تغییرات مهم ترازنامه‌ای نسبت به سال قبل می‌توان به افزایش در دارایی‌های ثابت مشهود (عمدتا پایانه‌های فروشگاهی به منظور افزایش درآمدهای مرتبط با درگاه POS و تصاحب سهم بیشتری از بازار)، افزایش در سرمایه گذاری‌های بلندمدت در راستای راه اندازی سرویس‌های خدماتی جدید نظیر صندوق‌های سرمایه گذاری و بیمه، افزایش در حساب‌ها و اسناد دریافتنی (عمدتا مطالبات مرتبط با ارائه خدمات به مشتریان و فعالیت‌های اصلی) و افزایش قابل توجه در موجودی نقد نزد شرکت اشاره کرد.

علاوه بر این با توجه به عملکرد مالی قابل قبول طی ۹ ماهه سال جاری، سود انباشته نیز با افزایش ۵۸ درصدی نسبت به پایان سال مالی قبل همراه بود. حاشیه سود ناخالص، عملیاتی و خالص شرکت به ترتیب ۸، ۷ و ۷ درصد است. در بررسی اقلام صورت سود و زیان افزایش 19 درصدی در سود ناخالص، ۲۰ درصدی سود عملیاتی و سود خالص نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل صورت گرفته که این موضوع ناشی از افزایش درآمدهای عملیاتی علی الخصوص تراکنش‌ها است.

چشم انداز شرکت

چشم انداز "آپ" جهت دستیابی به اهداف مالی و غیرمالی در افزایش توان رقابتی از طریق ارائه بهتر خدمات و افزایش وفاداری مشتریان، افزایش سهم بازار تراکنش‌ها، افزایش سودآوری، وابستگی کمتر به تراکنش‌های شاپرکی و افزایش ارائه خدمات نوین و افزایش تعداد پایانه‌های فروشگاهی و افزایش سهم بازاری تراکنش‌ها از درگاه دیده شده است.

مقایسه عملکرد داخلی با نتایج برون سازمانی

بازتاب عملکرد داخلی با نتایج برون سازمانی را می‌توان در روند قیمتی هر سهم آسان پرداخت در بورس تهران مشاهده کرد که از ابتدای پذیرش تا پایان بازه ۱۱ ماهه ۹۷ در مدت زمان حدودا ۲۸ ماه، 228 درصد بازدهی داشته است. علاوه بر این شرکت آسان پرداخت در جایگاه یکی از شرکت‌های دانش بنیان فعال در پارک علم و فناوری همواره ارائه خدمات با فناوری بسیار، بررسی و پایش چشم اندازها و نیازهای بازار به منظور ارائه خدماتی کارآمد جهت تسهیل فعالیت‌های عوامل خرد و کلان اقتصادی و همچنین پایش مستمر جایگاه بازاری در میان رقبا و تلاش جهت گسترش فعالیت‌ها و کسب سهم بیشتری از بازار را در دستور کار دارد.

جهت تایید نکات مذکور می‌توان به توسعه مستمر اپلیکیشن آپ طی سالیان اخیر و ارائه خدماتی از جمله امکان خرید بیمه، بلیط قطار و هواپیما، صندوق‌های سرمایه گذاری، پرداخت انواع قبوض از جمله پارکینگ و سایر، خدمات ملکی و امکان خرید انواع پین و شارژ و همچنین اعتبار اینترنتی از انواع اپراتورها اشاره کرد.

علاوه براین آسان پرداخت طی سالیان اخیر درخصوص ارائه خدمات پرداخت از طریق ابزار پذیرش اینترنتی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته به طوری که طی ۹ ماهه سال جاری جایگاه نخست را در میان ۱۲ شرکت PSP فعال در صنعت پرداخت از نظر تعداد تراکنش از طریق ابزار پرداخت اینترنتی به خود اختصاص داد که با توجه به تغییر رویکرد سنتی حاکم بر بازار درخصوص کمبود اطمینان به خریدها و فعالیت‌های اقتصادی در فضای اینترنتی امری بااهمیت به شمار می‌آید. مجموع عوامل ذکر شده در کنار عملکرد مالی مطلوب آسان پرداخت طی ۹ ماهه سال جاری و فراتر از بودجه پیش‌بینی شده، بیانگر وجود ارتباطی منطقی میان جنبه‌های عملکردی درون سازمانی و برون سازمانی شرکت است.

اقدامات یا طرح‌هایی برای رشد شرکت

- افزایش تعداد پایانه‌های فروشگاهی و نوسازی پایانه‌های قدیمی

- افزایش فعالیت درخصوص درگاه اینترنت

- ورود به بازارهای جدید در حوزه پرداخت الکترونیک

- تمرکز بر استفاده از فناوری‌های جدید در خدمات جهت مدیریت و کاهش هزینه‌ها

- اجرایی شدن افزایش سرمایه  ۲۳.۵ درصدی از محل سود انباشته

- ارائه خدمات و سرویس‌های جدید، طراحی و پیاده سازی محصولات جدید، توسعه بازارهای پرتراکنش بر روی اپلیکیشن آپ و مشارکت با شرکای تجاری در این خصوص (همکاری مشترک با گروه اینترنتی رز جهت ایجاد یک Market Place جامع).

تحصیل سرمایه گذاری بلند مدت

آسان پرداخت در میاندوره سوم سال مالی جاری، سرمایه گذاری بلند مدتی به ارزش ۲.۴ میلیارد تومان تحصیل کرده که مرتبط با سهم شرکت رول و کاغذ آرتا پرشین است. همچنین شرکت در بیمه سینا در پایان بهمن ماه به مبلغ 15 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است.

روند ۵ ساله شرکت

روند فروش در سنوات گذشته به خوبی نشان دهنده رشد شرکت است. به گونه‌ای که طی چند سال اخیر شاهد رشد ۳۰ درصدی درآمدها به طور متوسط بودیم. افزایش تعداد پایانه‌های فروشگاهی، افزایش ارائه خدمات پشتیبانی و راه اندازی اپلیکیشن آپ به همراه توسعه مستمر آن جهت کسب سهم حداکثری سهم بازار از مهمترین عوامل رشد درآمدها و بالطبع آن رشد سود عملیاتی و سود خالص در سال‌های اخیر بودند. درآمدها برای سال مالی ۹۷ معادل ۴.۹ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در ۱۱ ماهه شاهد پوشش ۸۸ درصدی آن بودیم .

نمودار مقایسه ای فروش:

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ